Jak se žije olympijská love story

Kateřina Emmons s manželem - Matt Emmons gratuluje své manželce Kateřině ke zlaté olympijské medaile ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

12 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Tolik se těšila, že ji uvidí celá Amerika, že v zemi, kde se chystá žít, proslaví střelbu. Jenže pak olympijská vítězka Kateřina Emmons vysílání ranní show televizní stanice NBC málem nestihla.

"Trochu jsme si nerozuměli, ke které bráně jít. Takže jsme se do studia dostali pozdě a naživo ve vysílání jsme byli jen třicet vteřin na konci show," líčí její manžel Matthew.

"Vyzvedli nás pozdě, a než jsme se našli u východů z vesnice, bylo skoro po všem," přidává střelkyně.

Stihla odpovědět na jednu otázku, manžela téměř nepustila ke slovu. "Ptali se, jaké to je, vyhrát medaili. Nevěděla jsem, že máme tak málo času. Když odpovídám, není to na deset vteřin. Matt pak řekl asi jednu větu a šlus."  Snad dostane druhou šanci. "Chtěli by nás ještě jednou."

Ze studia NBC pak rovnou přešla ke kolegům v Eurosportu.

Jejich příběh zkrátka táhne. Fotografie prvního polibku s manželem po vítězství zdobila titulní stranu olympijské přílohy deníku China Daily, vykukuje ze zpravodaje olympijské vesnice.

Jaké to je, dívat se na sebe na každém rohu? "Legrační," říká Matt. "Ale roztomilé," dodává Kateřina.

Sportovci je nechávají v klidu, ale jakmile si ve vesnici zajde třeba na hamburger, už ji obklopují dobrovolníci. Kdyby se zastavila na delší dobu, jistě se kolem ní vytvoří dlouhá fronta. V Číně je střelba nesmírně populární. A navíc Emmons doprovází love story.

"Kdybychom nebyli spolu, příběh by nebyl takový. Je tu tolik sportovců, kteří vyhráli," míní Matt.

"Ale já když si přečtu zajímavý příběh, taky mě upoutá," připouští Kateřina. "Medailistů bude spousta, ale zvláštních jen pár. A taky je některým lidem příjemné, jak se ke sportu stavíme. Dostala jsem spoustu e-mailů, že mi fandí, protože nejsem nafintěná barbína."

A tak pořád rozdává podpisy. Hlavně na střelnici. "Neudělám tam tři kroky, aby mě nezastavili dobrovolníci. Jsou hodní, dají dáreček, ale jsou jich mraky. Udělám tři kroky, někdo přiběhne. Pak se snažím udělat pár rychlejších a zase někdo přiběhne. Ale nějak se držím." "Počítali jsme s tím, že když se Katce něco povede, budeme dva dny hodně zaneprázdnění. Ale už jsme připravení vrátit se do normálu," říká Matt.

V pátek ho čeká obhajoba olympijského zlata v malorážce. Kateřina střílí svůj druhý olympijský závod, tentokrát v malorážce na 3 x 20 ran, ve čtvrtek. I proto si odpustili výlet na Velkou čínskou zeď.

"Po vzduchovce musím šetřit síly hned dvakrát. Radši odstřílím v tréninku třeba jen čtyřicet ran na kvalitu a investuju energii do závodu. Půjdu do něj po hlavě."Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...Najdete na iDNES.cz