Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Jak se zlatá žena ptala zlaté ženy aneb rozhovor Sáblíková - Neumannová

Martina Sáblíková a Kateřina Neumannová. | foto: MF DNES

2 2010
Turín 2006. Osmnáctiletá Martina Sáblíková visí v olympijské vesnici očima na obrazovce a hltá vrcholící souboj běžkyň na 30 kilometrů. "Úžasné! Křičela jsem u toho jako blázen," vypráví o triumfu Kateřiny Neumannové. Ta koncovka jí uhranula. Po návratu z her si závod pouští doma ze záznamu znovu.

Vancouver 2010. Sedmatřicetiletá Kateřina Neumannová se vrací do hotelu z areálu běžců, kde komentovala mužskou štafetu. Na recepci ji upoutá obrazovka. Vida, Martina Sáblíková právě jede pětku. Neumannová se zastaví, přenos dokouká. "Martina se skvěle vypořádala s psychickým tlakem," oceňuje. "Pamatuji si ji z Turína jako vyděšenou holčičku. Teď je z ní vyspělá závodnice."

Sáblíková

ÚSPĚCHY NA OLYMPIÁDÁCH
Rychlobruslařka z Nového Města na Moravě je nejúspěšnější českou sportovkyní v historii zimních olympijských her. A to se zatím účastnila pouze dvou. Turín 2006 7. místo na 3 000 metrů, 4. místo na 5 000 metrů. Vancouver 2010 1. místo na 3 000 a 5 000 metrů, 3. místo na 1 500 metrů.

Před čtyřmi lety se zlaté české ženy v Turíně potkaly poprvé, fotografovaly se spolu. Benjamínek Sáblíková byla z legendy českého sportu viditelně nesvá. "Můžu jí vůbec tykat?" ptala se tehdy. Neumannová ji ujistila, že vykání je nepřijatelné.

Přesto i ve Vancouveru nejlepší rychlobruslařka světa pochybuje: "Dlouho jsme se s Katkou neviděly. Mám k ní respekt. Nevím po těch letech, jestli jí zase můžu tykat.‘

Ve dnech svých olympijských bitev strhly na sebe pozornost národa. A ještě cosi mají společného. "Chuť a vůli po vítězství," říká Sáblíková.
Obě v mládí bruslily na rybníku, i když Neumannová jen v bílých kanadách, zatímco její následovnice v závodních speciálech.

Neumannová

ÚSPĚCHY NA OLYMPIÁDÁCH
Běžkyně na lyžích z Písku se během kariéry účastnila pěti zimních olympiád a jedné letní na kole.
Největších úspěchů dosáhla na posledních třech. Nagano 1998 2. místo na 5 km klasicky, 3. místo na 10 km volně. Salt Lake City 2002 2. ve skiatlonu, 2. na 15 km volně. Turín 2006 2. ve skiatlonu, 1. na 30 km volně.

Sáblíková si v rámci přípravy několikrát nasadila i běžky, Neumannová rychlobruslařské brusle dosud nikdy neobula.

"Asi bych v nich byla hodně pokorná," říká. Jakousi mlhavou představu má jen z pokusů na závodních inlinech. "Byla jsem z nich vyděšená, jela pomalu. Jen díky tomu, že jsem bruslila na běžkách, jsem měla aspoň jakou takous stabilitu."

Přesto věří, že by na rychlobruslení měla fyzické předpoklady. "Tedy na dlouhé tratě."

Petr Novák, kouč Sáblíkové, pro změnu tvrdí: "V každém vytrvalostním sportu by mohla být Martina dobrá, kdyby se mu věnovala."

MF DNES požádala obě české olympijské hrdinky, aby jedna druhé položila deset otázek.

Sáblíková se ptá Neumannové: Chybí ti pořád závodění?


Ahoj Katko, tak jak roste Lucka?
Dost, protože je jí pořád nějaké oblečení malé. Je tu s námi ve Whistleru, což je příjemné, v šesti a půl letech je už na své druhé olympiádě. Má našlápnuto k větším rekordům než já.

České hokejisty přišla na zápas s Lotyšskem podpořit i Kateřina Neumannová.
Myslíš, že si pamatuje tvůj olympijský závod?
Tvrdí že jo, ale já si tím tak jistá nejsem. Spíš si myslím, že si ho pamatuje díky těm věčným opakovačkám dojezdu mé třicítky, které pořád vidí.


Jak moc těžké tehdy bylo v poslední rovince třicítky,kdy už člověk nemůže, vyhrabat ze sebe tu sílu?

Strašně těžké. Nejtěžší a podle mě i rozhodující bylo to psychické rozhodnutí pustit se do nich, aby to ta hlava nevzdala a zkusila to.


Máš schované své zlaté olympijské lyže?

Jen z půlky. Jedna je v Norsku v muzeu, tu si ode mě vzala firma Madshus. Druhou mám, ale zatím pro ni hledám nějaké důstojné místo, je postavená v koutě.


Kdo byl a je tvůj vzor?

Obdivovala jsem na běžkách dvojici Ulvang – Smirnov.


Dá se podle tebe olympiáda vůbec srovnat s nějakým jiným závodem?

Výkonem na trati ano, podobné úsilí vynakládáš na mistrovství světa nebo v závodech Světového poháru. Ale jinak se to určitě nedá. Co se týče společenské důležitosti, prestiže, tlaku na sportovce a zájmu médií je olympiáda jedinečná.

Co říkáš na bronzovou štafetu mužů?
Překvapení a senzace! To je na sportu hezké, že ani v lyžování to podle předpokladů ne vždy vychází.


Komu z jiných než českých lyžařů jsi fandila?
Nemám vyloženě oblíbence, ale třeba Odd Björn Hjelmeset je fajn.

Chybí ti teď ještě závodění?
Chybí mi některé momenty. Vítězné dojezdy do cíle se ti nikdy neomrzí, postrádám i vzrušení a adrenalin ze závodů. Ale v žádném případě mi nechybí život, který jsem musela jako sportovec vést. Pozitiva převažují nad negativy.


Co máš v plánu do budoucna?
Žádné velké plány nemám, spíš teď řeším svůj soukromý a pracovní život. Nic obrovského ani světoborného v dohledné době nechystám.

Neumannová se ptá Sáblíkové: Už máš plán na jarní dovolenou?


Martino, nejdřív velká gratulace. Čekala jsem od tebe dvě medaile, jednu zlatou. Tohle tě nenapadlo ani v nejkrásnějších snech, nebo snad ano?
Říkala jsem, že bych chtěla jet hlavně pro medaili. Pro jakoukoli. Tajně jsem doufala, ve zlatou. Ale tohle je víc než sen.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se zlatou olympijskou medailí za vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)
Co tě čeká po olympiádě?
Finále Světového poháru, takže trénink a závody. Bohužel.


Dokážeš se ještě soustředit na další závody?
To si vůbec nejsem jistá. Teď zrovna nechci led ani vidět. Ale věřím, že až přijdu k oválu, tak mě to zase chytne.


Na co se nejvíc těšíš po příletu?
Asi na postel. Na přátele, na rodinu, to je jasné.


Už máš plán na jarní dovolenou? S kým a kdy bude?
Nemám, to je ještě docela daleko. Určitě někam vyrazím a už teď se strašně těším. Kde by se mi líbilo? Kdekoli, kde nebudu muset skoro nic dělat, jen se válet. Do Karibiku rozhodně nemusím.


Uvědomuješ si, jaký bič sis na sebe ušila? Každý od tebe bude chtít jen zlato?
To je docela normální, ty to znáš. Už ho ode mě chtěli i teď. Jsem strašně ráda, že se mi to povedlo, anic bych nenamítala, kdybych měla další olympijskou možnost.


Jak budeš do dalších sezon vůbec motivovaná a kolik olympiád tedy plánuješ?
Jej, to nevím. Asi bude záležet na tom, jestli budu zdravá a jak na všechno kolem bude reagovat moje hlava. Fakt teď nevím. Když vím, kolik skvělých závodnic se tady sešlo a já je porazila... Bylo to hrozně těžké.


Kde myslíš, že máš ještě rezervy?

To bych se musela zeptat trenéra. Chtěla bych být rychlejší na startu, ale to už asi nezměním. Takže se budu muset omluvit, protože ode mě rychlé starty neuvidíš.


Láká tě závodit na kole?
Láká mě jezdit pro radost. Na kvalitním rámu bych se ráda projela. Ale zrovna teď si nedokážu představit nějaký větší závod. Snad časem, možná. Nevím.


Lyžuješ? Běžky,nebo z kopce?
A víš, že z kopce jsem ještě nikdy nelyžovala? Ale moc ráda bych to vyzkoušela. Na běžkách se projedu ráda, ale velké výkony to nejsou a sem tam na nich i padám.Najdete na iDNES.czmobilní verze