Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak silný je český výběr pro olympiádu? Nebudou Prospal či Špaček chybět?

Kouč Vladimír Růžička (zleva) bere Milana Michálka i Tomáše Plekance na ZOH, Jana Marka nikoli | foto: ČTK

31 2009
Ještě nikdy nesledovalo Vladimíra Růžičku při čtení tolik lidí. Kouč hokejové reprezentace včera po poledni v přímém televizním přenosu s papírem v ruce představoval 23 hráčů, které vybral na olympiádu ve Vancouveru.

A byť několika jmény překvapil, dal dohromady silné a docela mladé mužstvo. Česko smí věřit v medaili, i když rozhodně nepatří mezi hlavní favority. "Chápu, že náš národ přijme jako úspěch jedině medaili. Pro mě taky cokoliv jiného znamená neúspěch," prohlásil Růžička.

Nominace vyvolala řadu otázek. MF DNES zkoušela najít odpovědi.

1. Kapitánem bude Eliáš. Je to dobrá volba? Ano. Třiatřicetiletý útočník New Jersey přijímá roli šéfa, zvládal ji v NHL. "Je to čest, ale zkušených hráčů máme spoustu," říká.

Dlouhodobě patří mezi nejlepší české hráče, uznává ho i Jágr. Ten bude s Tomášem Kaberlem rád asistentem, kapitánství ho rozptyluje.

2. V týmu chybí srdcař Prospal. Není to chyba? Těžko říct. Růžičkovi se zkušený forvard z New York Rangers nečekaně nevešel na soupisku, ačkoliv byl do poslední chvíle ve hře.

"Překvapilo mě to, Venca vždycky maká pro mužstvo. Je to škoda," prohlásil Robert Reichel, jeden z klíčových mužů zlaté hokejové generace z přelomu tisíciletí.

3. Trenér vzal 8 beků a jen 12 útočníků. Riskuje? Asi ano. Kdyby se na turnaji zranil třeba Havlát, byla by to několikanásobná potíž. Tým by ztratil výjimečné křídlo a zároveň by se rozpadla sestava. Jeden ze čtyř útoků by rázem byl neúplný a záskok by se hledal dost složitě. Než by dorazil náhradník, musel by se dopředu posunout jeden ze zadáků, případně by jiné křídlo hrálo ve dvou řadách.

Nebo by se střídaly jen tři formace. "Ale to je na špičkové úrovni dost vyčerpávající," varuje Reichel. "Zvlášť v play-off. A pravděpodobnost úrazu je bohužel vysoká. Radši bych měl 7 obránců a 13 útočníků." Tahle varianta je méně riskantní. Kdyby kouči v utkání zůstalo šest beků, nebyl by to takový problém.

4. Hlavně pozor na obranu! Vyplatí se sázka na ni? Růžičkova nominační matematika 8+12 z předchozí otázky naznačuje jeho strategii: obrana nade vše. Proto taky do Vancouveru pozval defenzivní beky Hejdu, Poláka a Zbyňka Michálka. Kaberleho útočné výpady by měl jistit Kubina.

Proto se mezi vyvolené protlačili poctiví bojovníci jako Vašíček nebo Rolinek. "Náš nároďák byl vždycky ofenzivně laděný. My na hrách musíme a chceme perfektně bránit," řekl Růžička.

"Tomáš Rolinek klidně skočí do střely po hlavě. Právě tyhle typy potřebujeme." Ale ještě jeden člověk bude při nájezdech Ovečkina, Crosbyho nebo Gáboríka důležitější.

"Všechno začíná od gólmana, pokud Vokoun chytne fazonu, sveze se s ním celý mančaft," tvrdí Reichel. Pravda, nedávné české triumfy stály na Turkovi, Čechmánkovi, Hniličkovi, Vokounovi nebo Haškovi.

5. Většina útočníků má menší postavu. Nevadí to? Snad ne. Pouze Jágr, Michálek a Vašíček vyčnívají, ostatní forvardi měří kolem 180 centimetrů (a to jsou oficiální údaje leckdy vyšší než realita). Jenže hokej v poslední době ustoupil od síly k rychlosti. "A na olympiádě se bude hrát víc technicky než tvrdě," říká Reichel.

6. Mladí dostali přednost před veterány. Je to správně? Nejspíš ano. Špačka s Prospalem jistě zná víc fanoušků než Poláka či Fleischmanna. Jenže tihle mladíci se prosazují v NHL, měli by být hladovější a nabuzenější než veteráni. A je potřeba myslet na budoucnost, na příští olympiádě už z nich můžou být tahouni.

7. Má tenhle Růžičkův tým na medaili? Ano. Když vše klapne, tak se může dostat i do finále, byť odborníci do něj pasují Kanadu a Rusko. "Nám ale přece vždycky vyhovovalo, když se s námi moc nepočítalo, ne?" povzbuzuje Robert Reichel.

Autor:


Další z rubriky

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati olympijského závodu na 5000 metrů

VIDEO Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek...

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru...Najdete na iDNES.cz