Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Zlatá oštěpařka spěchala na noční oslavu, která trvala čtvrt hodiny

ŠŤASTNÁ BÁRA. Barbora Špotáková se směje po dalším povedeném představení v oštěpařské soutěži. | foto:  Dan Materna, MAFRA

10 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Šestnáct zlatých olympijských medailí by dali dohromady hosté, kteří se v noci sešli v Českém domě v Londýně. Zažili spolu krátkou ale intenzivní oslavu triumfu té nejmladší z nich. Oštěpařka Špotáková dorazila pět minut po jedné hodině v noci a za čtvrt hodiny už večírek musel skončit.

"Děkuji všem, kteří jste mi fandili. Ani Bolt neměl tolik fanoušků, aspoň ne těch svých," říkala Barbora Špotáková.

Salonek tleská, skanduje: "Pro co jsme jeli? Pro zlato! Kdo ho přivezl? Bára!"

Český dům každý den zavírá o půlnoci a po celou dobu olympiády byla ochranka naprosto striktní, přetáhnout se nesmělo. Čtvrteční noc však byla výjimkou. Místo ven do ulic se před půlnocí zástupy tlačily dovnitř. Byli to lidé, kteří sledovali závod přímo na tribuně.

Trenér Jan Železný, sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská, Špotákové partner Lukáš, ale také velká skupina členů oficiálního fanklubu. Do salonku se ten večer dostali všichni a rychle se promísili s těmi, kteří tady prožili i zlatou oštěpařskou soutěž. Třeba bronz slavící kajakáři nebo celý tým basketbalistek.

Čekalo se dlouho, Špotáková dorazila až pět minut po jedné hodině.

Fotogalerie

"Ať žije Bára!" znělo na uvítanou a oštěpařka, která měla na zádech pořád ještě připíchnuté startovní číslo 1544, dojatě děkovala. "Postavili jste kolem mě zeď, aby mě soupeřky nepřehodily, všem moc děkuju."

Závěr večerního programu na olympijském stadionu patřil ve čtvrtek oštěpařkám. Po finále dvoustovky s Boltem v hlavní roli se tribuny částečně vyprázdnily, ale Špotákové to nemuselo vadit. "Najednou vypluly na povrch ostrůvky českých vlajek, které se předtím ztrácely v davu. Jsme tak malá země a mě přijelo podpořit tolik lidí, bylo to nádherné," řekla.

Rozhovory, tiskovka, dopingová kontrola. Špotáková se na stadionu zdržela mnohem déle než diváci, a když byla zase konečně mezi nimi, tak poznamenala: "Už jsem mediálně vytěžená."

Dala si pivo, užívala si gratulace a popisovala, co ji zdrželo: "Před námi byla tiskovka s Boltem a trvala snad hodinu. Pak jsem byla na dopingu a komisařka mě nutila, že si musím pročíst celý protokol. Říkala jsem jí, že už to znám, ale nedala se odbýt."

Měla za sebou náročný den, ale pořád byla svěží a výborně naladěná. Trpělivě pózovala s každým, kdo ji požádal o společné foto. Prohodila s ním pár slov a už se nechala odchytit zase někým dalším. Na každé fotografii má krásný úsměv.

"Když jsi závodila v Pekingu, tak jsem ti u televize moc fandil. Bylo mi patnáct," povídal mladý kajakář Josef Dostál s bronzovou medailí na krku. "Jak se takový chlap jak hora vejde do kajaku?" divila se při pohledu na dvoumetrového obra.

Večírek to byl pěkný, ale kratičký. Už po patnácti minutách Špotáková i všichni ostatní hosté museli odejít. Delší porušení večerky už ochranka nepovolila.

Najdete na iDNES.czmobilní verze