Jak to ten Coubertin vlastně myslel? Důležité je bojovat!

Předseda ČOV Milan Jirásek při představování projektu Žijeme Londýnem.

11 2011
Není důležité zvítězit, ale... Jak to Pierre de Coubertin vlastně myslel? "Podle historických pramenů jsme si nechali znovu přeložit původní citát zakladatele novodobých olympijských her. Spíše než vžité ´zúčastnit se´ bychom měli říkat ´bojovat´," myslí si Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.

Nad smyslem motta olympijských her se Kejval se svými kolegy zamýšlel při přípravách rozsáhlého projektu "Žijeme Londýnem". Kampaň za 14 milionů korun připomene lidem po celé České republice olympijské ideály i blížící se hry v Londýně 2012. Putovní výstava fotografií navštíví centra všech krajů, dvoupatrový londýnský autobus zastaví na 128 místech v republice.

Vernisáže

Kam výstava zavítá před prázdninami

24. 5.  Brno
4. 6.  České Budějovice
13. 6. Ústí nad Labem
21. 6.  Olomouc
29. 6.  Hradec Králové

Více na www.zijemelondynem.cz

První zastávkou bude Brno, kde vše odstartuje v úterý 24. května vernisáží velkoformátových fotografií z historie olympijských her. "Snímky ukazují zlaté momenty české a československé olympijské historie. Výstava začíná fotografií z nástupu české výpravy na hrách v roce 1912, kde naši sportovci poprvé pochodovali pod vlajkou s českým lvem. Poslední fotka je ze zahájení loňských her ve Vancouveru," říká kurátor výstavy Petr Volf.

Současně se na cestu křížem krážem Českou republikou vydá anglický autobus doubledecker, který sice pochází z roku 1959, ale bude uvnitř plný špičkové multimediální techniky. "Připravili jsme vzdělávací program pro školy. Formou her, soutěží a kvízů jim představíme olympijskou myšlenku," říká Jiří Kejval.

Vstupenky jdou na odbyt

"Olympiáda je za humny, kdy jindy se budou moci čeští fanoušci tak snadno na hry podívat," připomíná předseda ČOV Milan Jirásek. Projekt Žijeme olympiádou bude velkou pozvánkou do hledišť londýnských sportovišť. ČOV dostal pro české fanoušky přiděleno 30 tisíc vstupenek, patnáct procent už bylo prodáno.

Místopředseda ČOV přichází s novým pohledem na slavný výrok barona Pierra de Coubertina. Věta "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se" se stala heslem novodobých olympijských her, nicméně podle Kejvala nejde o zcela přesný překlad, nebo spíš výklad baronových myšlenek. "Slovo ´zúčastnit se´ svádí k tomu přijít a nějak to odehrát, odzávodit. Lépe by vyzněl překlad ´bojovat´ nebo ´pokusit se o to´. Vítěz může být jen jeden, ale důležité by mělo být poprat se o něj," tvrdí Jiří Kejval.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Najdete na iDNES.cz