Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Led jen pro osm hráčů. Fuška, říkají hokejoví samotáři

První společný trénink české hokejové reprezentace na hrách v Soči. (7. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

8 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Trenér Alois Hadamczik kroužil po ledě se založenýma rukama a bez hokejky i rukavic, tradičních propriet téměř všech hokejových koučů. Tak je to jeho zvykem. Podivnější bylo v ledovém paláci Bolšoj něco jiného. Pouhých "šest vojáků v poli" a dva brankáři k tomu.

Úvodní přípravné jednotky před olympijským turnajem totiž absolvuje jen zlomek kádru, osmička z extraligy a KHL.

"V rámci možností dobré," chválil brankář Jakub Kovář. "Byla to fuška. Hodinu jsme se skoro nezastavili! Ale bylo to potřeba," dodal útočník Roman Červenka.
Než na moderní letiště v Soči, kolem nějž se tyčí pět obřích olympijských kruhů, v pondělí dosednou speciály s hráči z NHL, není jiná možnost.

"Kluci mají chuť, nemusíme je do ničeho nutit. Bylo vidět, že se těší na led," líčil asistent Josef Paleček, jak s Hadamczikem dnešní, sobotní a nedělní tréninky připravovali. "Sedli jsme si a každý něco navrhl, dali jsme dohromady pět šest cvičení. Aby byli hráči hodně na puku, aby bylo hodně střel, clonění, aby si zachytali i gólmani."

Zároveň se Paleček nijak netají: "S taktikou to nemá nic společného. Jde o to, nechat kluky zapotit se na ledě," řekl. Což veterán Petr Nedvěd jen kvitoval: "V den příletu jsme měli volno a přemýšleli jsme s klukama, jestli bychom si nedali aspoň fotbalové bago. Dneska už nešlo netrénovat."

Slováci vsadili na náhradníky

Sportovní pevnost Soči zatím do sebe ryzí hokejové hvězdy nevpouští. Jen s výjimkou slovenského titána Cháry, který dostal od Bostonu výjimku a vedl výpravu své země jako vlajkonoš, si všechna esa plní povinnosti v NHL.

Fotogalerie

Přítomnost Kanady, USA nebo Švédska (jediný bruslař z Evropy) je vyloučená. Rusové už dali dohromady desítku borců z KHL, ta však měla až do dneška soustředění mimo Soči, aby snížila obří tlak. Pravá "sbornaja komanda" povstane teprve ve chvíli, kdy s carskými poctami přistanou Ovečkin či Malkin. Finů je v Soči zatím devět, podobně jako u Hadamczikova výběru.

Mezistupněm jsou Slováci – kouč Vladimír Vůjtek si pozval sedmičku náhradníků, aby mohl dát dohromady tři pětky, čímž se přiblížil standardnější přípravě.
"Nebylo to lehké. Ale všech se nás zeptali, zda tu roli přijmeme, a my přijeli dobrovolně," líčil útočník Branko Radivojevič. Plán zněl: v pondělí velmi brzy ráno sednou všichni do letadla a zmizí ze Soči, aby uvolnili místo zámořským.

Jenže Radivojevič v pátek před tréninkem náhle od kouče slyšel: Zůstáváš! Zraněný Gáborík přišel o sen – a on se naopak dočkal.

Vůjtek situaci vysvětluje následovně: "Češi mají šest hráčů do pole, to by jim ani pár náhradníků do tréninku výrazněji nepomohlo. My jsme už díky nim zvládli poskládat tři pětky. Podstatné věci tak můžeme dělat i s evropskou částí, i když je to pořád jiná příprava. Cvičení se musí přizpůsobit."

Vůjtek vše vypráví za plexisklem menší tréninkové haly ledového paláce, Češi se připravují na hlavním ledě. Jeden gólman v šedém dresu se rozcvičuje, druhý bruslí v brankovišti. Modří beci a červení útočníci svižně krouží podél mantinelů a posílají puky co nejpřesněji, až zvoní tyčky, jako když Lukáš Krajíček napálí konstrukci dvakrát po sobě zpoza modré čáry.

"V klubu takhle vypadají dobrovolné tréninky, ale na velké akci jsem něco takového nezažil," vydechuje zpocený Michal Barinka. Ještě dvakrát zažije. Až v pondělí mu přibude 17 nových parťáků.Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...Najdete na iDNES.cz