Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Jak vyprchala česká euforie

23 2006
Turín - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Zbývají už jen čtyři dny. Pak uhasne oheň XX. zimní olympiády. A Češi si možná řeknou: Čekali jsme víc. Vzpomínáte na odvážné prognózy na prahu her? Deset, osm, šest medailí. "Přál bych si tři," řekl tehdy Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru, načež byl považován za antivlastence.

"Stejně jako máme v politice euroskepticismus, tak tohle je olympijský pesimismus," reagoval na jeho vizi prezident republiky Václav Klaus.

Realitou jsou však doposud jen dvě stříbra. A málo zbylých nadějí. "Počítejme až na konci," vybízí šéf mise a místopředseda ČOV František Dvořák.

Hokejisté pokračují v turnaji, jsou v semifinále. A mimo ně jsou ještě ve hře tři trumfy.

Pátek: poslední běh Kateřiny Neumannové na olympijské scéně, volná třicítka. "Nechám na trati všechny síly," slibuje, největší favoritkou však není. Tou bude Estonka Šmigunová.

Sobota: elitní trať rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, 5000 metrů. Na ní kralovala při mistrovství Evropy. Nakolik ji však oslabí svalové zranění?

Neděle: maraton běžců s Lukášem Bauerem. První medaile kariéry ho nabudila. "Za slušného počasí a tempa může znovu jet o stupně vítězů, je tu v naprosté pohodě," říká jeho kouč Miroslav Petrásek.

Poslední české naděje

Hokejisté, jsou v semifinále, které se hraje v pátek.

Kateřina Neumannová, která v páteční třicítce při svém posledním startu na olympiádách znovu zaútočí na zlato.

Lukáš Bauer, jehož další šancí je nedělní maraton na 50 kilometrů.

Martina Sáblíková, pokud se uzdraví, protože pak může být medailovou kandidátkou v sobotním závodě na 5000 metrů.

Stále mohou Češi získat šest medailí a vyrovnat nejúspěšnější československou bilanci historie ze Sarajeva 1984. Ale bude to obtížné.

Z minulé olympiády v Salt Lake City 2002 vezli také "jen" dvě medaile, až po diskvalifikaci dopujících Rusek přibyla další pro Neumannovou.

Ovšem tehdejší výprava byla nejen méně početná, ale zároveň slabší než letošní. Faktem zůstává, že dosud nikdy neměla medailová želízka v tolika disciplínách jako tentokrát.

"Máme ohlasy ze všech stran, že i ti, co medaile nezískali, jako Sudová nebo biatlonisti, udělali zemi obrovskou reklamu," tvrdí Dvořák.

Můžeme polemizovat, zda Sudovou obrali rozhodčí, kdo poničil psychiku Jandy, jak by běžela štafeta běžců v nejsilnějším složení nebo co by se dělo, kdyby biatlonista Vítek nemusel na trestné kolo.

Jenže to jsou pouhá kdyby, na která se historie neptá. Na papíře teď platí dvě stříbra.

Ne, není to propadák. Ale zklamání pro mnohé ano. Jaký bude konečný účet v neděli 26. února?

"Ještě důležitější než analýza výsledků bude přehodnotit systém vrcholového sportu. Abychom měli na příští olympiádu vůbec s kým jet," dodává Dvořák.

Kateřina Neumannová s olympijským stříbrem ze skiatlonu.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze