Jak vyzrát na zrádné čínské peřeje

Slalomáři Volf se Štěpánkem - Čeští vodní slalomáři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem v peřejích pekingského kanálu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

14 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jak se "naučit" správně projet trať na nejtěžším vodáckém kanálu světa? "Na videu jsem tu porovnával průjezdy branek ve všech svých tréninkových jízdách. To nikdy nedělám. Jinde si jen z břehu prohlédnu trať a jdu na to," říkal Stanislav Ježek, pátý v klání kanoistů.

Vodní slalomáři mají při olympijském závodě dvě různé tratě: kvalifikační a finálovou. Po kvalifikaci mění stavitelé kurzu, mezi něž patří i Jaroslav Pollert, pět pasáží.

Štěpánka Hilgertová už při úterním finále kajakářů studovala, jak si s brankami poradili muži. Po kvalifikaci před dnešním finále říkala: "Teď okouknu na videu průjezdy soupeřek v pasážích, které se nemění."

Deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, včera v kvalifikaci čtvrtí, se usadili u programu Dartfish, který jim pořídil Ježek.

"Pustíme si deset singlkanoistů, za sebou i vedle sebe, a učíme se z toho, co se jim nepovedlo," říká před dnešním finále Štěpánek. "Nebo se snažíme kopírovat Martikána," zmiňuje Volf slovenského vítěze her v singlkánoi.

Zatímco Hilgertová nemá ráda, když dva dny kvůli závodům jiných kategorií nemůže trénovat, Štěpánek je opakem. Při závodech kolegů Ježka a Hradílka vysedával u trati s fotoaparátem.

"I díky tomu mám pak trať v hlavě zakódovanou." Správné řešení složité kombinace se mnohdy zjeví nečekaně, třeba u večeře. "Najednou vás v duchu napadne: takhle bych to mohl zajet," povídá Ježek.

V den závodu si ještě celý kurz projdou znovu po břehu, postojí u obtížných míst. "Nejvíc kontroluju výšku tyček, ta je často pro různé varianty průjezdů klíčová," líčí Hilgertová. Volfovi se Štěpánkem trvá závěrečná prohlídka vždy zhruba čtvrt hodiny.

Nejvíc času tráví všichni zkoumáním záludné kombinace branek 3, 4 a 5. "Tam se rozhodne. Kousek po startu," soudí Štěpánek. "Ba ne, horší bude vlásenka dole," namítá Hilgertová. Volf jen prohodí: "Zkazit se to tady dá úplně všude."

O čemž by mohli vyprávět favorité Estanguet, Benzien či Kauzer, které voda "spláchla" daleko od medailových pozic. Nebo včera světová pětka, Britka Pennieová, po neprojetí branky vyřazená v kvalifikaci.

Přesto Štěpánek s potutelným úsměvem tvrdí: "Čekal jsem na olympiádě ještě obtížnější trať, ještě složitější branky." Jako by mu nestačila nevídaná masa vody, valící se rychlostí 17 kubíků za vteřinu olympijským kanálem.

Volf parťáka mírní: "Víš co? Kdyby tu byla v kombinaci s tak obtížnou vodou ještě obtížná trať, vypadalo by to hrozně. Zvlášť pro rozvojové země a kajakářky."

Stavitel kurzu Jaroslav Pollert prozrazuje: "Řídil jsem se radami od federace – i od českých trenérů."

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Najdete na iDNES.cz