Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Jak Železný v Africe stopoval

15 2004
Praha, Potchefstroom - Horko bez kapky deště, idyla u bazénu, dny beze spěchu. V parném počasí Jihoafrické republiky trénuje oštěpař Jan Železný na olympijskou sezonu. V Aténách by měl v létě bojovat o čtvrté zlato. „Forma? Zatím žádná není,“ říkal se smíchem do telefonu.

Na tiskové telekonferenci bavil celý sál. Obvykle bývá zdrženlivý, včera hýřil vtipem.
„Chybím ti tam?“ ptal se ho na dálku vícebojař Roman Šebrle, s nímž Železný při soustředění často chodí rybařit.

„Že bys mi scházel tak moc... Já jsem jinak zaměřený,“ odpověděl Železný.
V posilovně se trojnásobný mistr světa potkal třeba s famózním běžcem Wilsonem Kipketerem.

Včera poprvé v sezoně házel oštěpem. Výsledkem bylo padesát metrů. Ke světovému rekordu, který drží, by mu chybělo ještě skoro jednou tolik. „Ale teď by metry měly jenom přibývat,“ věřil Železný.

V tréninku se postupně vrátí ke starší metodě, hodu spodním obloukem, která mu má pomoci zlepšit techniku.

V Africe se oštěpař nenudí ani bez rodiny, která za ním na čas přijede. „Honza většinou spí,“ hlásila půlkařka Ludmila Formanová, která je také na soustředění. „Volný čas si tedy krátím perfektně,“ řekl Železný s ironií v hlase a pak se rozpovídal. Když vyrazil autem na ranč, po cestě píchl kolo.

A přestože je vyučený automechanik, musel nakonec stopovat. Rezerva byla prázdná a dofouknout nešla. Ani u bazénu v hotelu nemá klid.

Skok maséra Tomáše Dřímala se proměnil v malý horor. „Rozbil si hlavu. Kdyby tam nebyla voda, tak to pochopím,“ říkal oštěpař. Spěchal pro auto a vezl maséra do nemocnice.

„Šišku mu zašili deseti stehy. Já z něj byl tak vynervovaný, že jsem ho nakonec ani nezabil.“ Po olympiádě Železný možná ukončí kariéru. Jel tedy do Afriky pracovně naposledy? „Třeba sem budu jezdit ještě dvacet let. Že bych pašoval diamanty,“ žertoval.

Autoři:


Ford Focus 2.0TDCi Titanium...
Ford Focus 2.0TDCi Titanium...

r.v. 2014, naj. 135 100 km, diesel
309 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze