Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký bude olympijský hokej? Záleží na NHL

Česko - Kanada - Čeští hokejisté oslavují vstřelení gólu na olympijském turnaji.

10 2005
Praha - Probíhající kvalifikační turnaje určí poslední tři účastníky olympiády v Turíně. Dvanáct hokejových týmů, které si zahrají o zlato, bude známých. Jedna zásadní otázka ale zůstává nezodpovězena: Jací hokejisté budou v Turíně hrát? „Vzhledem k nejasné budoucnosti NHL to neví nikdo,“ řekl Martin Urban, generální sekretář hokejového svazu.

Hokejové turnaje bývají ozdobou her. Od olympiády v Naganu 1998 nastupují pod vlajkou s pěti kruhy ti nejlepší hokejisté světa. Naváže Turín na tuto tradici?

„Jsou v podstatě tři možnosti, záleží na vývoji v NHL,“ říká Martin Urban. „Buď NHL začne ve zkrácené podobě ještě letos a příští sezona proběhne normálně, nebo nezačne do olympiády vůbec. Třetí varianta je, že NHL začne v průběhu příští sezony. Se všemi variantami musíme počítat.“

Nejsnadnější variantou, jak získat pro turnaj v Turíně největší hokejová esa, je ta prostřední z uvedených třech možností. „Kdyby NHL vůbec nezačala, jsou všichni hráči volní, stejně jako s tím počítáme pro letošní mistrovství světa,“ říká Urban.

Pokud bude uzavřena kolektivní smlouva a NHL začne, záleží start hráčů ze zámořské soutěže na tom, bude-li účast hokejistů na turnaji v Turíně zakotven v nové smlouvě mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací (IIHF). NHL by totiž musela kvůli olympiádě přerušit program.

„Hráčská asociace NHLPA má zájem, aby její členové na olympiádě hráli. Pokud bude uzavřena CBA, tedy kolektivní smlouva mezi vedením NHL a NHLPA, měla by v ní být účast hráčů na olympiádě zanesena,“ tvrdí Urban.

Smlouva mezi IIHF a NHL vypršela v lednu a nová nebyla uzavřena. „NHL prakticky neexistuje, proto nemá mezinárodní federace s kým jednat. Pro uzavření nové smlouvy chybí partner,“ říká Urban. Je však v zájmu obou stran, aby byla v případě startu zámořské soutěže nová smlouva uzavřena.

Asi největší problém s účastí hráčů NHL v Turíně by nastal, pokud by se zámořská soutěž rozeběhla v průběhu příští sezony. „To by bylo jasné, že by se olympiáda musela obejít bez největších es světového hokeje. Ale ne beze všech. Řada hráčů je bez smluv, dalším vyprší kontrakty letos v létě a ne všichni by museli podepsat nové,“ upozorňuje Urban. „Bavili jsme se o tom nedávno na turnaji Super Six v Petrohradě.

Co z toho vyplývá? „Budeme se snažit celou příští sezonu připravovat co nejsilnější tým a budeme reagovat na momentální situaci. Když někteří hokejisté nebudou moci do Turína odjet, nahradí je jiní. Ti, kteří působí v Evropě,“ řekl Urban.

Jediný důsledek by byl, že by na olympijském turnaji nenastoupili nejlepší hráči. To kanadský a americký hokejový svaz řeší vážnější problém. „Nemají žádné volné hráče. Kanadský svaz si proto chce nasmlouvat dvanáct volných hráčů, aby měli silný základ týmu i pro případ, že by NHL začala. Tito hráči by byli do her v Turíně pod smlouvou s kanadským svazem. Podobně chtějí postupovat Američané, kteří ale počítají s menším počtem hráčů,“ vysvětlil Urban.

Vzhledem ke zmatkům a nejistotě, která doprovází kvůli sporu v NHL přípravu olympijského turnaje, neexistuje žádné striktní pravidlo o brzké nominaci základu týmu, jako tomu bylo před poslední olympiádou v Salt Lake City. „Máme dva závazné termíny: do 24. října musíme nahlásit širší kádr Českému olympijskému výboru a do 31. ledna pak musíme uzavřít soupisku,“ řekl Urban.

Přestože není optimistou ohledně budoucnosti NHL a připouští i variantu, že majitelé nechají soutěž padnout a založí novou ligu, v účast největších hvězd světového hokeje na turnaji v Turíně věří. „Už proto, že příští olympiádu v roce 2010 pořádá Vancouver a Kanada potřebuje mít silný a úspěšný tým, aby udělala předem svému turnaji dobrou reklamu,“ dodal Urban.Další z rubriky

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...Najdete na iDNES.cz