Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký bude účet za Vancouver? Rozhodne vítr nad oceánem a hokejisté

LETADLO VLÁDY NEBUDE. Čeští olympionici se do Vancouveru dostanou charterovými lety. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

8 2009
S Pekingem se dá Vancouver srovnat možná jen vzdáleností. Co se týká účtu za vystoupení sportovců pod pěti kruhy v Kanadě, Český olympijský výbor ušetří. Zimní výpravy jsou pravidelně štíhlejší než ty letní. Ale i tak jde o obrovský ranec prostředků.

Z padesáti procent hradí účast stát, zbytek olympijský výbor z vlastních marketingových aktivit. Příprava plus účast stojí okolo sto milionů korun, olympijský cyklus od Číny po Kanadu přišel na půl miliardy korun. Dvě třetiny spolkl Peking.

Ve vyúčtování blížících se her bude hrát roli třeba i to, jak bude nad oceánem cestou na start foukat vítr. Přesun atletů sice proběhne bez přestupů.

náklady na vancouver

Na přípravu sportovců a účast na hrách padne asi 100 milionů korun

Letenky do Vancouveru stojí 17 milionů, běžné linky by stály 30 milionů

Odměna ČOV za zlato je 1,5 milionu

"Budeme ale asi muset dvakrát sednout, vezeme totiž šest tun nadváhy," vypočítává Jiří Kejval, místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing. "Zpět to vidím na jedno mezipřistání."

Medailové naděje pofrčí na palubě Boeingu 737, skrčeni v sedačkách stráví přibližně osmnáct hodin. Znám je už i přepravce. "Smlouvu jsme ještě nepodepsali, takže nechci nic zveřejňovat. Aby si nemysleli, že to mají jasné," říká Kejval.

Čeští olympionici měli možnost cestovat i běžnými linkami, ale jen letenky vycházely na třicet milionů. I kvůli vysoké nadváze materiálu, který povezou třeba lyžaři.

Druhou variantou byla žádost na vládě o speciály. "Ten ale není koncipován k přepravě sportovců. Jednak má malý nákladový prostor a i relativně nízkou kapacitu: čtyřicet míst u jednoho a devadesát u druhého letadla," dodává místopředseda výboru. "Navíc vládní speciál vyšel paradoxně dráž než komerční lety."

olympijské termíny

17. ledna: konečný termín pro plnění kvalifikačních kritérií

22. ledna - 5. února: fasování sportovní výbavy

29. ledna: odlet první části výpravy s jejím šéfem Františkem Dvořákem

4. února: letecký charter pro většinu sportovců a doprovodu

12. února: slavnostní zahájení her

Takže došlo na tendr mezi dopravci. "Ještě nemáme definitivní účet, ale pohybujeme se kolem částky sedmnáct milionů," naznačuje Kejval. Náklady na letenky tak vyjdou asi na čtvrtinu oproti komerčním linkám.

Je ale jedna položka, kde se ušetřit nepodaří. To když čeští reprezentanti přivezou cenné kovy. Za zlato je čeká milion a půl. Největší "malér" by nastal, kdyby vyhráli hokejisti.

"Po Naganu byl v republice jediný člověk, kterému zatrnulo - můj předchůdce," říká šéf olympijské ekonomiky. "To jsou problémy, které bych řešil strašně rád. Navíc olympijský výbor má poměrně velkou rezervu a závazku určitě dostojíme."

Autor:


Další z rubriky

Polsko chystá trest pro dopující lyžařku, vláda žádá přísnější zákony

Justyna Kowalczyková z Polska v cíli závodu na 30 km.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, jediná závodnice, která na nedávné olympiádě ve...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati olympijského závodu na 5000 metrů

VIDEO Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek...Najdete na iDNES.cz