Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdo už nevěří, že jamajskej bob v Soči zvítězí. Je úplně poslední

Jamaiští bobisté Winston Watts a Marvin Dixon při olympijském závodu v Sanki Sliding Centre. (16. února 2014) | foto: AP

17 2014
Vypadalo to jako filmový začátek. Když se 46letý pilot Winston Watts rozebíhal, aby poslal jamajský bob do druhého kola, ze všeho nadšení si zlomil plastové hledí u přilby. Rachotící škatule balancovala na hraně převrácení a nakonec dorazila do cíle se ztrátou 4,41 sekund na první Rusy. Skončí příběh "happy endem"?

Spíše ne.

Jamajčané jsou v olympijském závodě dvojbobů jasně nejhorší, a jestliže chtějí postoupit do čtvrté finálové jízdy, potřebují se zázračně zlepšit. Teď už skutečně nikdo nevěří, že jamajskej bob zase zvítězí...

Populární tým, jemuž fandí lidé od Jižní Ameriky po Blízký východ, si přitom v Soči vybral novou písničku, která je provází závody. "We do it right. It's bobsled time."

Fotogalerie

Ani ta - stejně jako hit z filmových Kokosů na sněhu - však na realitu úplně nesedí. Od chvíle, co Jamajčané po dvanácti letech znovu dorazili na olympiádu, se jim totiž nedaří vůbec nic.

Nejprve nestihli přestup na letadlo do Ruska, do Soči jim pak nepřiletěly zavazadla ani vybavení, a proto hned museli vynechat úvodní trénink. Když se zase poprvé spustili do dráhy v závodní jízdě, pilot si nedopatřením utrhl hledí u helmy.

"Chtěl jsem si ho zvednout a jak jsem byl nabitý adrenalinem, tak se prostě zlomilo," vyprávěl po nedělním programu Watts, jenž startuje už na čtvrté olympiádě. "Řekl jsem si, že nezastavím a ukážu světu, že mám srdce, a sjedu to dolů."

Víc než svou jízdou tak Jamajčané zaujali spíše tímto kuriózním incidentem a podobou zelených helem, které vypadají jako zralé melouny. Čas měli hrozný... Jako bývalí atleti sice zvládli rychle start, ale postupně ztráceli. Až na 4,41 sekund.

Jamaiští bobisté Winston Watts a Marvin Dixon při olympijském závodu v Sanki...
Jamaiští bobisté Winston Watts a Marvin Dixon při olympijském závodu v Sanki...

MELOUNY NA SNĚHU. Jamajští bobisté se po dvanácti letech vrátili na olympiádu. Místo kokosů se jim teď podle designu helmy přezdívá melouni. Do Soči se probojovali na dvojbobu ve složení Winston Watts, Marvin Dixon. Zatím jsou poslední třicátí.

Přesto bobisté, jimž všichni neustále předhazují komedii Kokosy na sněhu, tvrdí: "Nejsme žádní baviči - jsme opravdoví závodníci." Jamajka se totiž musela do Soči kvalifikovat jako ostatní. Oproti Srbům, Britům i Čechům však zaostává.

Na postupové dvacáté místo Monaka ztrácí dvě a půl sekundy. A na smazání ztráty má už pouze jednu pondělní jízdu. "Nevymlouváme se, ale zatím to nejde tak, jak jsme chtěli. Ale přijeli jsme sem, abychom předvedli to nejlepší, co umíme, a ukázali světu, že jsme stále naživu," říká Watts, legenda jamajského bobování.

Alespoň to se jim povedlo. Vždyť větší aplaus než oni měli už jen domácí Rusové, kteří si jedou pro zlato. Takže jamajské vystoupení možná přece vyvrcholí filmově.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...Najdete na iDNES.cz