Londýnskou motivaci získal Bárta v Londýně. A přes zimu o to víc dřel

SÁM VOJÁK V POLI. Silniční cyklista Jan Bárta před odletem na olympiádu do Londýna. | foto: ČTK

24 2012
Jako první z Čechů bude mít v Londýně odpracováno. Olympijské hry začnou pro cyklistu Jana Bártu už tuto sobotu v 11:00 a pár hodin nato bude po všem. Tedy pokud sedmadvacetiletý rodák z Kyjova nezaskočí soupeře a nepředvede na britské silnici jeden ze svých typických trháků. Pak by jej čekalo jiné kolečko. Kolečko oslav.

"Mezi top favority tam nepatřím, ale nějakou šanci přece jen mám," naznačoval těsně před letem Praha - Londýn. Pasivní způsob boje je totiž to poslední, co lze od závodníka německé stáje NetApp očekávat.

"Trať se mi líbí. Je jen trochu škoda, že start a cíl není na okruhu, ale bokem. Po okruzích se pravděpodobně sjede balík a asi se bude spurtovat," sděluje Bárta své dojmy a zároveň tím vysvětluje, proč bude londýnský okruh sledovanější na Slovensku než v Česku. Peter Sagan má před startem pozici u bookmakerů přece jen pevnější než Roman Kreuziger a Jan Bárta.

Kromě typu tratě je tu ještě jeden důvod, proč jméno Jan Bárta v souvislosti s olympijským závodem výrazně nerezonuje ve fanouškovských a odborných kruzích. Šanci zamířit do Londýna si vydobyl na poslední chvíli.

A ani cyklista samotný dlouho nevěřil, že se jej kdy bude prestižní setkání sportovců vůbec týkat.

"Můj olympijský sen? Na to jsem začal myslet až loni, když jsem tam byl na závodě Kolem Británie. Poslední etapa byla zrovna v Londýně," vzpomíná Bárta na své třetí místo a s ním i na plán vrátit se na Ostrovy.

"Už tehdy jsem si říkal, že kdyby se mi povedlo nominovat se, byl bych strašně rád. Že by to byl pro mě velký úspěch. Proto jsem se přes zimu tvrdě připravoval a pak se snažil nominační kritéria splnit," popisuje Bárta, co jej žene v dosud nejúspěšnější sezoně.

Svou naději prý zvýšil hlavně druhým místem v jedné z horských etap na Giro d´Italia. "Teprve tehdy jsem v nominaci doopravdy věřil. Ale už předtím jsem měl vyhraný jeden etapový a jeden jednorázový závod," vypovídá, čím si pozici v českém minitýmu zasloužil.

Brzký start i brzký konec osobní olympiády přinesly Janu Bártovi jedno zklamání. Přijde o úvodní ceremoniál. "Tam nepůjdu. Člověk tam stojí tři čtyři hodiny na nohou a potom druhý den jede. To se pro tělo nehodí. Mrzí mě to, ale nedá se s tím nic dělat," zamračí se.

Šanci vynahradit si tento zážitek jinými má v dalších dnech. "Zpátky odlétáme prvního, budeme tam tři dny. Ty bych si chtěl užít," plánuje si. A pak dokáže, že je do svého sportu opravdu zažraný. "Chtěl jsem se podívat na cyklistku, ale podle programu se jede až později. Určitě si vyberu něco jiného. A chci se podívat do Českého domu." Nejlépe coby překvapivý medailista...

Autor:

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz