Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf českého boje s dopingem: Jsem pro vyloučení Rusů, systém byl zrůdný

Jan Chlumský, vedoucí pracovník Antidopingového výboru ČR. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

21 2016
Je mužem, který v Česku zaštiťuje tažení proti nedovoleným prostředkům ve sportu. A Jan Chlumský říká: „Kdo trénoval v Rusku, nemůže přesvědčit mezinárodní federace, že v tom nejel.“ Ruští atleti do Ria definitivně nesmí, v neděli by se mělo rozhodnout o zbytku výpravy. „Když se kácí les, zkrátka lítají třísky,“ soudí Chlumský.

Naděje Jeleny Isinbajevové a dalších ruských atletů a atletek skončily. Na olympiádu do Ria nesmí nikdo z nich, Sportovní arbitráž CAS ve čtvrtek zvolila hromadný trest na principu kolektivní viny.

„Vzpěrači už jsou z olympiády také vyloučení. Určitě to považuju za přiměřenou sankci a pokus dostat Rusko do latě s ostatními státy. Aby i tam probíhal antidopingový, nikoli dopingový program,“ říká Jan Chlumský - muž, který koordinuje český boj proti dopingu.

Aféra ruských atletů

Celý případ, který graduje v těchto dnech, hodnotí jasně: „Jde o naprosto skandální počínání ruských státních struktur. Od ministerstva sportu přes Ruskou antidopingovou agenturu, ruskou laboratoř až po svaz přinejmenším atletiky. Ale už od začátku je jasné, že by takový systém nefungoval jen v atletice, aniž by se o tohle know-how nepodělili se vzpěrači a jinými sporty, kde se dá také zneužívat zakázaných látek.“

Jaké budou hry bez ruských atletů, případně bez Rusů celkově?
Takové, jaké by byly s nimi. Pár elitních atletů v Riu nebude, ale pořád půjde o plnohodnotnou soutěž. Když to vezmu z druhé strany, tak pokud by ostatní atleti soutěžili proti těm, z nichž bylo v nedávné minulosti pravděpodobně padesát procent nadopovaných, měli by určitou nevýhodu. Vždyť i Kateřina Neumannová v minulých letech poukazovala na pravděpodobný doping ruských lyžařek; pak se soutěží těžko. Nebýt dopingu, třeba by i ona měla medailí víc.

Jelena Isinbajevová tvrdí, že jako nevinná pyká za hříchy jiných. Že tento verdikt pohřbil světovou atletiku.
Ona nepojede, ale je jednou z mnoha. Je hezké, že je světová rekordmanka, trénovala však v Rusku a podmínka zněla, že v Riu mohou soutěžit jen ruští občané, kteří žijí mimo Rusko. Museli udávat svá místa pobytu, takže byli testování italskými, americkými či jinými antidopingovými agenturami - u nich je legitimní, že v systému nejeli.

Považujete rozhodnutí potrestat za dopingovou aféru všechny ruské atlety za správné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 8855
Ne 4146

Znamená to podle vás, že MOV nyní musí „atletický“ verdikt podpořit zákazem startu všech ruských sportovců?
To se ukáže až v neděli. Spíš si myslím, že ano, ale rozhodně to nemůžu tvrdit ani stoprocentně předpokládat, stát se může ledacos. Jsou tu moderní gymnastky či lukostřelci, kteří v minulosti nedopovali. To normálně myslícímu člověku určitě musí líto. Jenže tohle je ohromná aféra a zrůdný systém; když se kácí les, holt lítají třísky.

Pro jaký trest jste vy?
V tomto případě bych byl pro vyloučení všech ruských sportovců. Neříká se mi to lehce a jsem přesvědčen, že výjimky existují, ale všechno bylo doopravdy tak rozšířené, že jde o nezbytný krok. A ti nevinní by měli zvýšit tlak na sportovní orgány, aby sport v Rusku očistili maximálním možným způsobem a začali nanovo férově.

Vzorek v rukou pracovníka moskevské antidopingové agentury.
Ilustrační snímek

Jak dlouho se z aktuální otřesu ruský sport bude dostávat?
Určitě to budou roky. Pokud dojde k sebeočistě, abychom to my z ostatních států mohli brát vážně, museli by se opravdu přiznat. Jinak půjde o hru na schovávanou a v civilizovaných zemí bude dál panovat maximální nedůvěra. Měli by přijít noví lidi, zaškolení. Teď v Rusku funguje britská antidopingová agentura a další poradci a bude nutné, aby tam ještě několik let dohlíželi. Jinak se všechno může vrátit do stejných kolejí.

Je taková míra sebereflexe vůbec v Rusku možná?
Určitě, budu optimista. Jednoduché to není, ale možné ano. Třeba je to trochu naivní, ale já si myslím, že to jde.

Rusové a Rio

Jde o facku, kterou ruský sport potřeboval?
Rozhodně ano. V době, kdy existuje poměrně propracovaný antidopingový systém, to Rusové zase nějakým způsobem obcházeli. Předpokladem je, že činovníci ministerstva sportu vše přiznají, měli by sami odstoupit a nechat přijít novou generaci lidí, která by měla na prvním místě antidopingový program a zkusí to férovou cestou.

Mluví se o „krvavé zprávě pro sport“. Ale není to, že se celá dopingová mašinérie odhalila, vlastně dobrou zprávou?
Určitě. Že je to pak bolestné a dopadne to i na některé nevinné sportovce, to je možné. Ale byli v určitém sportovním svazu, v určitém státě, který takhle kolektivně organizoval dopingový program - to má pak někdo občas smůlu. Tak to ale chodí ve všech oblastech života. Když jedete vlakem a on se vybourá, taky jste třeba nikdy nic neprovedl. To je holt smůla.

Nakolik se budou měnit výsledky her v Soči, k nimž celá obří dopingová operace v Rusku cílila?
Když se řekne A, mělo by se říct i B. Je dost možné, že se i naši medailisté nebo ti, co skončili čtvrtí, posunou na nějaké zasloužené vyšší pořadí. Leckdo říká, že to není ono, že takovou medaili nechce. Ale určitým způsobem bude spravedlnosti učiněno zadost. Je mi jasné, že je to velmi nepraktické a jsou s tím velké problémy. Ale pokusit by se na MOV měli.Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz