Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský sen trenéra Železného: Mít tak tři svěřence na pódiu

TRENÉR VE STŘEHU. Jan Železný v průběhu kvalifikace oštěpařů na MS v Moskvě, kde sleduje svého svěřence Vítězslava Veselého. | foto: Aleš Gräf/graf.cz

4 2016
Za pár dnů vyrazí Jan Železný už na osmou letní olympiádu. Pětkrát sám závodil, nyní poletí potřetí jako trenér. Jeho muži mají medailové ambice. O všech svých třech svěřencích tvrdí: „Mohou hodit 88 metrů.“ A to je výkon, s nímž by oštěpaři v Riu měli útočit na medaili. „Mým snem je, že všichni tři skončí na bedně,“ říká trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem.

Jak si užijete olympiádu jako trenér?
Má to dvě polohy. Na jednu stranu je horší jet jako trenér, protože už to není v mých rukách. Můžu ovlivnit jen přípravu před závodem, aby se závodník dostal do formy. Ale pozitivní je, že se můžu třeba na něco podívat. Když jsem závodil a měl jsem soutěž na konci, tak jsem v podstatě nic neviděl. Teď když přiletím, tak zjistím, jaký je program, jestli jsou ještě nějaké lístky. Rád bych zašel na tenis - chtěl bych vidět Petru Kvitovou. A taky golf, i když mě štvou hvězdy, co se odhlásily.

Myslíte, že zika není skutečný důvod jejich odhlášek?
Nějaké procento lidí se určitě bojí ziky, ale to by museli přestat jezdit i na Floridu. Teď se zjistily tři případy na Floridě, tak jsem zvědavý, jak se k tomu hráči postaví. Vadí mi to i z důvodu, že golf mám rád a volil jsem ho, aby se na olympiádu dostal. Hráči slibovali, že budou hrát všichni. Ale uvidí se na příštích olympiádách. Tenis byl ze začátku taky trochu problémový a pak tam začali jezdit všichni, i když letos se jich zase pár odhlásilo.

Co byl váš vrcholný zážitek v roli diváka?
Viděl jsem třeba Tomáše Berdycha, když porazil Federera v Aténách. To bylo dobré.

Co s vámi dělá olympiáda v roli trenéra?
Zas tak to se mnou nehýbe. Viděl jsem hodně olympiád, na spoustě jsem závodil, mají svou atmosféru. Hry jsou výjimečné v tom, že se dostane na menší sporty. A že se v olympijské vesnici potkávají různé osobnosti. Mě třeba kdysi Novak Djokovič žádal o podpis, když byl teprve na vzestupu.

Opravdu? Kdy to bylo?
To už přesně nevím. Tehdy chodil s nějakou oštěpařkou z Venezuely, tak jsem ho potkal.

Železného olympijská parta

Vítězslav Veselý
Osobní rekord: 88,34 metru.
Letošní maximum: 84,82.

Jakub Vadlejch
Osobní rekord: 86,76 (letos).

Petr Frydrych
Osobní rekord: 88,23.
Letošní maximum: 84,10.

Jaká máte očekávání od brazilské olympiády? Před startem se řeší problémů dost...
... ale mouchy se mediálně hledají vždycky. I o Aténách se psalo, jak je to nedostavěné - a nakonec byla vesnice s určitými problémy dobrá. Myslím, že v Brazílii to bude taky dobré. Nebojím se ziky, tohle není letní období. Spíš to může být složitější s různými krádežemi, tím je Brazílie známá. Ale vzhledem k tomu, že tam bude obrovské množství policajtů, tak i chmatáci budou vědět, že když něco provedou a čapnou je, tak bude obrovský průšvih. A jak znám diváckou atmosféru v Brazílii, mělo by to být fakt dobré. Jsou to přátelští lidé a mají rádi sport.

Jak jsou na tom vaši svěřenci?
Vypadají dobře. Akorát Petr Frydrych měl trochu natržený sval, ale teď už je v pohodě. Víťa Veselý ještě potřebuje dopilovat techniku, aby to byla větší jistota. Ale jsem zatím hodně spokojený.

Jakub Vadlejch nedávno zazářil výhrou na Diamantové lize. Věříte, že by mohl na olympiádě prolomit prokletí velkých akcí, kde se mu zatím tolik nedaří?
Bylo hrozně důležité, že postoupil na mistrovství Evropy z kvalifikace, i když finále nebylo takové, jaké by si přál. Škoda, že netrefil jeden pokus, aby šel do užšího finále, tam se mohlo stát cokoliv. Ale posouvá se postupně, pořád se zlepšuje, je stabilnější. Už s ním závody tak necvičí, hodně na sobě pracuje. To je dobré. Měl by mít vrchol až za čtyři roky.

Na mistrovství Evropy v Amsterdamu získal Veselý stříbro. Ukazuje se, že mu velké závody obvykle vycházejí?
Na Evropě házel hrozně špatně, ale měl medaili a to se cení. Letos nemohl tolik závodit - když se vrátil ze Šanghaje, tak onemocněl. Měl nějakou chřipku nebo angínu, kvůli tomu se trochu zasekl. Ale energie mu zůstala. Podle toho, jak házel v Nymburku, to vypadá zajímavě. Ale všechno bude o jednom dni, v tom je sport krutý. Chtěl bych ale říct jinou věc...

TRENÉR. Bývalý slavný oštěpař Jan Železný dohlíží na své svěřence během

TRENÉR. Bývalý slavný oštěpař Jan Železný dohlíží na své svěřence během atletického mistrovství republiky ve Vyškově.

Ano?
Všichni, co na olympiádu jedou, jsou naprosto špičkoví sportovci. Z celého světa. Na olympiádu v oštěpu jede 33 lidí. Jen 33 lidí z celého světa, kteří byli vybráni! I když tam někdo skončí třiatřicátý, je výjimečný. Sport se bohužel bere podle medailí a vítězů. A jen vítěz bere všechno.

Kdo bude patřit k favoritům olympijského závodu?
Karty jsou v něčem rozdané. Röhlerovi se sice Evropa nepovedla, ale letos má neskutečnou sezonu. Podle mě hrozně moc závodil, byl unavený, ale teď to zabalil. Ten bude patřit ke spolufavoritům. To samé Ruuskanen, stabilní závodník na velké závody. Pak je tam Walcott, který vyhrál olympiádu před čtyřmi roky, pak se mu nic nepovedlo, ale má to v sobě. Uvidíme, co Yego. Na začátku sezony nic moc, teď neházel, tak si počkáme, co se bude dít. Ale nemá cenu se dívat na ostatní, lepší je zaměřit se sám na sebe. Je potřeba být připravený na 88 metrů, pokud člověk chce medaili. Může být i za méně. Před čtyřmi roky byla medaile strašně nízko.

Kolik vašich svěřenců může hodit 88 metrů?
Hodit to mohou všichni. Kuba Vadlejch by si musel zlepšit osobák, Víťa Veselý to potvrdit a Petr Frydrych taky. To je jak s potenciálními medailisty na olympiádě. Může jich být třeba dvacet, ale bude z toho, řekněme, devět. To je dané. Někdo se do té formy netrefí, někdo se zase zlepší. Mým snem by bylo, kdyby byli všichni tři na bedně. Je to jenom sen, ale zase proč nesnít? Věřím, že se jednou vyplní, byl by to totální vrchol. Kdyby se tohle stalo na olympiádě, tak okamžitě končím s atletikou, protože už bych neměl žádnou další vizi, a zkusil bych něco jiného.Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz