Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Janda odpočívá na pláži s míčem

16 2006
Juan-les-Pins - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - V Jardin de la Pinéde na francouzské Riviéře bylo včera rušno. Staříky v bekovkách najednou přestaly zajímat jejich železné koule z národní hry pétanque. "Hóóóp, drž to." Po chodníku se rozjížděli hubení klučinové na vrzající plošince na kolečkách. Těsně před vysokým černým chlapíkem se odráželi do výšky a přistávali mu naležato na rukou nad hlavou.

Vítr od moře přinášel vůni soli, písku a klátil listy palem. Teploměr ukazoval 14 stupňů Celsia. Nad nulou.

Tak hledají čeští skokani klid před další, sobotní olympijskou bitvou. Ruch her sem nedolehne. Můstky v Pragelatu jsou odtud vzdálené více než 300 kilometrů.

"Výborně, Jandys, takhle tě zmrazíme a necháme v ledničce do závodu," chválí trenér Vasja Bajc odrazovou polohu české jedničky. "Jako by se dneska ráno změnil. Směje se, utahuje si ze mě," přivítal kouč proměnu skokana, rozklíženého nervozitou a zákulisními rozpory.

Jsme zase ten správný tým

Po dopoledním plážovém volejbale se Jan Mazoch z poraženého družstva mladíků málem za trest smočil ve vlnách. "Jsme zase ten správný tým," pochvaluje si trenér.

"Idylka, klid. Večer jsme se procházeli s masérem Boštjanem Ahačičem po pláži a najednou si uvědomili, že je Valentýna," říká Janda.

Z okna čtyřhvězdičkového hotelu Le Méridien vyhlíží na moře. A na kasino. "Vyhráli jsme. Hodně. Do Turína pro medaile už nemusíme," vtipkuje Bajc. "Já hrál ruletu, ta je podobná skokům," říká Janda.

"Jandys vsadil na třináctku," utahuje si Borek Sedlák ze spolubydlícího. "Já si povezu ze zimní olympiády domů mořské mušle," vrtí pak hlavou.

Tři dny tráví skokani na břehu Středozemního moře. Cvičilo se v posilovně, chlapci drandili na kolečkových bruslích a po sauně si zašli na masáž. A kdo vyhrál v podvečerním fotbálku? "Zase staří, zase podvodem," stěžuje si naoko Jan Matura. "Starej a zkušenej," notoval si Jakub Janda z vítězné strany.

Únik z olympijského stresu si skokani naplánovali už na podzim. "Zkoušeli jsme kombinaci pobytu u moře s vysokou výškou a osvědčilo se nám to," říká Bajc. Už dnes odpoledne však budou trénovat zase na velkém můstku v Pragelatu.

Medaili si musí vybojovat

U moře si užili klidu i pohodlí luxusního hotelu. "V olympijské vesnici to bzučí, okna jen na chodbu, okolo bláto. A čas tam snad běží rychleji. Jako by minuta měla čtyřicet vteřin," povídá Janda.

"Můžeme aspoň v klidu napsat pohledy. Ve vesnici nám je všechny vykoupil sdruženář Chlum," žaluje s úsměvem Sedlák.

Ale lenošení se nekonalo. "Bolí mě nohy," říká Janda. Nebylo ani porušení životosprávy. I když "prolití hlavy" prý občas pomáhá. "Bez komentáře," usmívá se tajuplně Janda.

Kolik stojí nadstandardní příprava? "Jako dva víkendy na Světovém poháru," říká manažer Rostislav Jozífek. I ostatní skokani prchají z olympijských hor. Švýcar Küttel domů, Poláci zamířili také k moři.

"Jsem až překvapený, jak zase Jandys funguje," těší trenéra Bajce. "Pochopil, že se musí soustředit sám na sebe." Pociťuje nějaký rozdíl oproti loňskému mistrovství světa, kde získal dvě medaile? "Tehdy šel od nuly, dnes má medaili v hlavě a musí si ji znovu vybojovat."

Český skokan na lyžích Jakub Janda se chystá na další olympijský závod u moře.

Čeští skokani na lyžích se chystali na další olympijský závod u moře.

Český skokan na lyžích Jakub Janda se chystá na další olympijský závod u moře.Najdete na iDNES.czmobilní verze