Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Jandu čeká absurdní výzva. Zvládne ji?

9 2006
Praha - Skokan na lyžích Jakub Janda má před sebou nejtěžší závod kariéry. Nejde o víkendové klání na středním můstku v Pragelatu. Čeká jej souboj s vlastním sebevědomím. Ze začátku sezony ho krotil, den před startem zimních olympijských her po něm zoufale pátrá. Najde jej? Uvnitř: Lidé kolem Jandy.

Z Prahy odjížděl zlomeny, rozladěný.

Zmítán nejistotou.

Rovnice dokonalé připravenosti a ideálního zázemí se rozpadla.

První kamínek z ní ještě na Turné čtyř můstků odebrali  Němci - obviněním o používání zakázaných klínů.

Němci a Olympijská charta

"Má trošku potíže s viděním v určitém úhlu. Nevidí hranu můstku. I proto tak naléhá na lyže," připomíná skokanův otec Milan nešťastnou hru na slepou bábu, kdy jeho devítiletému synovi kamarádka nechtěně prokopla očnicovou kost v obličeji, jež doktoři zpevnili plastovou lasturou.

I druhý zásah přišel do Německa. Spolukomentátor televize ZDF Jens Weissflog poslal do České republiky děsivý vzkaz: Vasja Bajc chce po  zimních olympijských hrách u českého týmu skončit.

Janda situaci řešit nemůže, úsek skoku v čele s Leošem Škodou se snaží přemluvit slovinského odborníka k setrvání ve funkci až do roku 2009, kdy světový šampionát v klasickém lyžování hostí Liberec.

Další dvě "jobovky" přišly z domácího prostředí.

"Kvůli porušení Olympijské charty hrozí Jakubu Jandovi vyloučení z olympijských her," šokovali představitelé Českého olympijského výboru.

Úder pod pás z vlastních řad

Sponzor skokanů, firma OMV nestáhla včas všechny reklamní fotografie Jakuba Jandy kampaně, která skončila 31. prosince loňského roku. "Jde o lidské selhání," brání svého svěřence manažerka Renata Balašová.

Drtivý úder pak přišel dostal z vlastních řad. "Nepojedu na olympiádu," varoval šéfa skokanského úseku Leoše Škodu reprezentační trenér Vasja Bajc v reakci na neshody mezi vedením úseku a Jandys týmem, tzn. skupinou lidí kolem českého skokana.

Když ve středu vyjížděl z Lublaně, v Praze zuřila kauza. Bajc informoval Škodu, Škoda novináře - a novináři Jandu. Absurdní situaci vystřídalo vzájemné obviňování z chyb.

Jediná osoba se jej nezúčastnila. Jakub Janda omezil "odletový" rozhovor na stručná vyjádření. Spěchal hledat ztracené sebevědomí do horských oblastí Piermontu. Najde jej? Zvládne nejtěžší situaci svého sportovního života?

Odborníci mu věří

"Doufám, že Jandys zůstane silnej a přenese se přes to," říká bývalý mistr světa v letech na lyžích Jaroslav Sakala. "Věřím mu," přidává se šéf svazu lyžařů Aleš Vaněk.

"Bude to mimořádně těžké. Ale jestli se mu to povede, nemám jinou možnost než smeknout před ním klobouk," říká jeho manažer František Jež.

Jakub Janda umí skákat famózně. Potvrzují to dvě medaile z loňského mistrovství světa, vítězství v letní Grand Prix, pěti letošních závodech Světového poháru a slavném Turné čtyř můstků. Nemusí nikomu nic dokazovat.

Pouze se poprat s velkou výzvou. Byť ta turínská je, v aktuálních podmínkách, zbytečně absurdní.

Kdo jsou lidé kolem Jakuba Jandy?

Vedení skokanského úseku a Jandys team - jeho přátelé a blízcí. Oba mají stejný cíl - úspěchy skokana. Oba si však jeho podporu představují jinak. Také trenér Bajc, který chce psychicky vyrovnaného skokana, má přetěžkou roli. Platí ho přece funkcionáři...

VEDENÍ SKOKANSKÉHO ÚSEKU

Leoš Škoda

Bývalý reprezentační skokan, úspěšný podnikatel s vazbami až do Brazílie, šéf úseku skoků svazu lyžařů. Přivedl a zaplatil trenéra Bajce. Na Jandovi vydělává i pro zbytek skokanského úseku. Podle Ježe neplní dohody o "sférách zájmů".

Rostislav Jozífek

Podnikatel, majitel liberecké firmy Edurex, manažer úseku skoků, Škodová pravá ruka. V zákulisí je velmi neoblíbený pro svou aroganci, bývalí skokani ho nerespektují. Přezdívá se mu profesor Money (Peníze).

Vasja Bajc

Slovinský trenér, který dosáhl triumfů na olympiádě i mistrovství světa s Japonci a teď dotáhl Jandu k vítězství na Turné 4 můstků. Přivedl ho a platí přítel škoda. Jeho hlavním cílem je úspěch Jandy a vzestup družstva. Tuzemští trenéři jeho koncepci příliš nepodpořili. Po hrách chce odejít.

JANDYS TEAM

Milan Janda

Otec, bývalý sjezdař, šéf a manažer Dukly Frenštát. Zemilý muž z Frenštátu. Ve skokanském prostředí se pohybuje dlouho, hájí zájmy syna. Pochopitelně. Věčnými debatami ale někdy zbytečně bouří atmosféru.

Jaroslav Sakala

Bývalý reprezentační skokan, mistr světa v letech, majitel baru, sportovního obchodu a serveru www.skoky.cz, kamarád Jandy.  Vždycky býval rebelem, který říká, co si myslí a jde si vlastni cestou.

Renata Balašová

Manažerka Jandy, zároveň zajišťuje mediální služby svazu. S firmou Event concept, kde dříve působila, byla u prvních kontaktů s OMV před dvěma lety, kdy se čeští skokani krčili ve výsledcích dole. Válčí se Škodou o reklamní plochy na reprezentační kombinéze.

František Jež

Bývalý reprezentační skokan, vítěz závodů SP, úspěšný podnikatel, kamarád, rádce a manažer Jandy. Prostřednictvím Jandys teamu vytváří skokanovi zázemí fanouškovské i manažerské. Říká: Jsem vždy na Kubově straně. Společně podporují handicapované sportovce.

Tomáš Nohejl, MF Dnes

Skokan na lyžích Jakub Janda odjíždí na zimní olympijské hry do Turína.Najdete na iDNES.czmobilní verze