Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janků marodí, možná přijde o Atény

29 2004
Praha - Účast výškaře Tomáše Janků v Aténách je ohrožena. Český olympionik nyní leží s pneumotoraxem pravé plíce v nemocnici ve Střešovicích. V péči lékařů bude několik dní až týden. Janků se vrátil se zraněním ve středu ze švédského Stockholmu. "Osobně to moc vážně neberu, ale asi to vážné je," uvedl.

Bolesti ho přepadly při cestě na úterní mítink Super Grand Prix, ještě noc pak strávil v hotelovém pokoji. "Myslel jsem si, že to jsou bloknutá záda. Ale bylo to peklo na zemi. Ráno jsem si řekl, že jdu za doktorem," popsal Janků.

Už na letišti ve Švédsku přitom měl vážné potíže. Výškařský kolega Svatoslav Ton proto kamaráda vezl na vozíku pro zavazadla.

"Nemohl jsem ani chodit, myslel jsem, že mám infarkt," prozradil Janků. "Ne, to je pneumotorax," odvětil mu prý v legraci Ton, aniž by tušil, že má pravdu.

Vážnou diagnózu sdělili lékaři skokanovi ve stockholmské nemocnici.  Co potíže způsobilo, si nikdo není jist. "Ale pneumotoraxů je více druhů, prý to mohlo selhat i samo od sebe. Nějaké teorie existují, ale víc ukáže až čas a další vyšetření," uvedl Janků.

Ta budou podle lékařů následovat za čtyři až pět dní, kdy mu vyndají zavedenou drenáž. "Pak uvidíme, jestli se ta plíce zhroutí, nebo ne," vykládal Janků, přítel tyčkařky Kateřiny Baďurové, která ho v nemocnici navštěvuje.

"Teď už je mi hej, po drenáži se plíce rozbalila a konečně můžu pořádně dýchat. Funguje dobře, tlaky se vyrovnaly," popsal svůj aktuální stav Janků.

Jak dlouho nakonec stráví v nemocnici, to netuší ani lékaři. "Tvrdili tak čtyři až pět dní, pak mi to vyndají a to se teprve uvidí, co dál," nechtěl spekulovat o blízké budoucnosti skokan, který si letos vytvořil na domácím šampionátu v Plzni osobní rekord 233 cm a zařadil se na páté místo světových tabulek.

O své případné neúčasti na OH raději nechtěl moc hovořit. "To je život, s tím nic neudělám, když mě tam zdraví nepustí. Ale věřím, že to bude v pořádku," neházel flintu do žita.

V nemocnici má nadstandardní pokoj s televizí a dostane i svůj počítač. "Hry asi ne, spíš nějakej film," plánoval někdejší bronzový medailista z halového ME program nejbližších dnů.

Autoři: ,


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...Najdete na iDNES.cz