Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Jao a Liou, hrdinové socialistické práce

3 2006
Peking - U východu z haly pekingského letiště vás hned oslní obří billboard. Basketbalista Jao Ming nabízí vitaminový přípravek Nutrivite. V hotelu si pak naladíte čínskou televizi CCTV. Jedna z hlavních zpráv dne oznamuje: Překážkář Liou Siang obdržel klíč od Šanghaje. Kdysi to byli myslitel Konfucius, všemocní císaři či otec kulturní revoluce Mao Ce-tung, k nimž Číňané vzhlíželi.

Teď mají zcela jiné idoly. „Nikdy neumírající Liou, náš národní hrdina,“ oslavuje světového rekordmana na 110 metrů překážek titulek listu China Daily, když ve finiši na mítincích v Šanghaji a Daegu přespurtuje Američana Johnsona.

A z oslav 26. narozenin Jao Minga přináší deník fotoreportáž! Na zdi visí fotografie batolete Jaa, gratulují mu olympijská vítězka v gymnastice Liou Süan a další celebrity.

Oba, basketbalista i překážkář, jsou sportovními revolucionáři. Jao Ming byl v roce 2002 prvním Číňanem, jemuž státní orgány umožnily start v zámořské NBA – proto, aby se stal „symbolem rozvoje Číny a našeho otevírání světu“.

Liou Siang prolomil monopol amerických sprinterů olympijským titulem a letos i rekordním časem 12,88. „Nemá víc síly a rychlosti než Američané, ale víc zručnosti a vůle. To je naše cesta,“ holedbá se Luo Čchao, ředitel Čínského atletického centra.

Oba jsou už také nositeli státní ceny pro vzorné pracovníky, čínskými hrdiny socialistické práce. Přestože tímto řádem zpravidla vyznamenávají pouze dělníky z průmyslu, hornictví či veřejných služeb. „V porovnání s ostatními, kteří ho dostali dříve, mám stále co zlepšovat,“ říká Jao Ming, hvězda Houston Rockets.

Čtyřletá smlouva mu zaručuje 17,8 milionu dolarů. Polovinu z této sumy odevzdá státu. Ještě větší procento výdělků odvádí Liou Siang. „Pro potřeby lidu.“ A lid je uctívá. Vyprodané hlediště pro 39 tisíc diváků hnalo Lioua před týdnem v Šanghaji. Přijelo za ním šest autobusů s dvěma stovkami příbuzných. „Atmosféra v hledišti osvěžila moji mysl a nesla mě k vítězství,“ řekl.

V Pekingu 2008 budou on a Jao Ming nespornými vůdci čínského olympijského týmu. Před odletem na hry do Atén 2004 dostali čínští reprezentanti stranický úkol získat 20 zlatých medailí. Přivezli jich 32 a v pořadí zemí podlehli jen USA.

Cíl pro Peking je jasný: Porazit i USA. Porazit všechny! 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze