Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonští gymnasté dominovali olympijské soutěži družstev

Japonský gymnasta Kohei Učimura během cvičení na hrazdě | foto: AP

9 2016
Japonští gymnasté po 12 letech vyhráli olympijskou soutěž družstev. Mistři světa ve finále porazili Rusy o více než 2,5 bodu. S bronzovou medailí se po chybách v úvodu soutěže museli spokojit Číňané, kteří triumfovali na třech z posledních čtyř olympiád.

Japoncům se v Riu nevydařila kvalifikace, v níž skončili až čtvrtí. Také do finále vstoupili nenápadně a v jeho polovině ztráceli dva body na vedoucí Rusy.

Do čela se dostali na hrazdě, která byla pro ně a pro Rusy předposledním nářadím. Zatímco Japonci z ní na rozdíl od kvalifikace nepadali, Rusové zde v získali v součtu až šestou známku z osmi finalistů.

V té chvíli se definitivně vrátili do hry o medaile Číňané, kteří minely z první poloviny soutěže napravili zejména jednoznačně nejlepším vystoupením na koni našíř. Před poslední rotací byl mezi vedoucími Japonci a třetími Číňany rozdíl zhruba tři čtvrtiny bodu.

Japonce ale čekala prostná, která mají ve srovnání s konkurenty obtížnější, a suverénním výkonem rozhodli o triumfu.

„V téhle soutěži jsem strašně chtěl získat zlato. Přijeli jsme do Brazílie, abychom udělali to, co je potřeba. A protože jsme to dokázali, získali jsme zlato. Příští olympijské hry jsou v Tokiu a věřím, že tam můžeme vyhrát také,“ uvedl sedmadvacetiletý obhájce zlata z víceboje Učimura, jenž v týmové soutěži získal na předchozích dvou hrách stříbro.

V úterý je na programu finále ženských družstev. Velkými favoritkami jsou Američanky.

Sportovní gymnastika mužů - finále družstev

1. Japonsko (Učimura, Kato, Širai, Tanaka, Jamamuro) 274,094, 2. Rusko (Abljazin, Beljavskij, Stretovič, Kuksenkov, Nagornyj) 271,453, 3. Čína (Teng Šu-ti, Lin Čchao-pchan, Liou Jang, Jou Chao, Čang Čcheng-lung) 271,122, 4. Británie 269,752, 5. USA 268,560, 6. Brazílie 263,728, 7. Německo 261,275, 8. Ukrajina 202,078.

Autoři: ,


Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze