Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonský kouč měl sen o semifinále

22 2000
S y d n e y - Krása a vzrušení olympijského turnaje fotbalistů, který stojí před čtvrtfinálovými zápasy, pramení z faktu, že reálné šance získat zlato má každý účastník elitní osmičky. Ať už je to obhájce vítězství z Atlanty Nigérie, odborníky favorizovaná Brazílie, evropský šampión Itálie, zkušenými třicátníky vyztužený tým USA, celek Španělska, jehož kostru tvoří úřadující mistři světa dvacítek z loňského šampionátu v Nigérii, týmž turnajem ostříbření Japonci, Zamoranem vedená Chile, nebo turnajová štika z Kamerunu, jež má ve svém středu Laurena z Arsenalu.

Nejtvrdší bitva se dá očekávat v Sydney, kde proti sobě v evropském duelu nastoupí Itálie a Španělsko. Tým zpod Apenin nastoupí v rekordním jednapadesátém zápase pod olympijskou vlajkou bez potrestaného režiséra hry Baronia z Lazia, naopak se do defenzivní činnosti týmu vrátí Grandoni a Gattuso. Experti prorokují zápas chudý na branky, ale bohatý na osobní souboje, zvlášť ve středu pole. Klíčovým mužem pro konečný výsledek podle nich bude záložník Pirlo z Interu Milán, jenž má svůj celek posunout o krok blíž k prvnímu zlatu od roku 1936.

Japonci budou spoléhat na Nakatu, který zatím zůstal za očekáváním, jež do něj vkládali francouzský trenér Philippe Troussier i početný kontingent fanoušků, vytvářející utkáním Japonců bouřlivou atmosféru. Kouč, který během svého působení v Jihoafrické republice dostal přezdívku "Bílý kouzelník", možná má opravdu s nadpřirozenými jevy něco společného. "Před pár týdny se mi zdál sen, že hrajeme v Sydney s Itálií v semifinále olympiády. A pokud porazíme Američany a Italové zdolají Španělsko, stane se sen skutečností," řekl a s nádechem humoru dodal: "Škoda, že sen skončil dřív, než jsem se stihl dozvědět výsledek."

Pokud se chtějí vyhnout blamáži, podobné té, která je stihla před čtyřmi lety po prohře s Nigérií, musejí Brazilci radikálně změnit svůj herní styl. A bez záložníka Edúa, potrestaného kartami, jenž byl společně s Fabiem Aureliem jedním z dvojice hráčů, která ušla kritice brazilských médií, to bude mít o to těžší. Obrana "kanárků" je zatím děravá a útok, v čele s Ronaldinhem, na olympiádě zatím nedal gól.

Přestřelku slibuje souboj Nigérie s Chile, tedy týmů, které jsou se sedmi góly nejproduktivnějšími účastníky turnaje. Do sestavy Chilanů se po odpočinkové pauze vrátí oba útočníci Navia a Zamorano, který se nechal slyšet, že si ve třiatřiceti letech v tak mladém týmu připadá, jako kdyby hrál se svými dětmi. Na bedra Nigérijců, kteří nastoupí bez distancovaného kapitána Babayara, stále více doléhá tíha obhajoby atlantského zlata. "Zdá se mi, že celek z Atlanty měl víc talentu," otevřel "Zelený orlům" zadní vrátka asistent kouče Bonfrereho Lawrence Akpokona.

Program - čtvrtfinále:
9:30, Adelaide:
USA - Japonsko. 10:00, Brisbane: Brazílie - Kamerun. 11:00, Sydney: Itálie - Španělsko. 11:00, Melbourne: Chile - Nigérie.

Autor:


Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz