Je mu 14 let. Už startuje na olympiádě a tvář má na poštovní známce

Tom Daley při nástupu v průběhu zahajovacího ceremoniálů her v Pekingu | foto: Reuters

11 2008
Peking - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Je mu teprve čtrnáct let, ještě chodí do školy. Zatímco jeho vrstevníci vzhlížejí k tenistovi Rafaelu Nadalovi či basketbalistovi LeBronu Jamesovi, on teď sportovní superstar potkává denně. Vlastně patří mezi ně. Tom Daley, britský reprezentant ve skocích do vody, se také účastní olympijských her v Pekingu.

"I když si teď o něm možná Nadal myslí, že je to jen nějaký sběrač míčků. Ale nebyl bych vůbec překvapený, kdyby na konci olympiády už dobře věděl, o koho jde," říká australský kouč Steve Foley, jenž připravuje britské skokany.

Daley, plným jménem Thomas Robert Daley, opravdu není obyčejný teenager. Copak dnes běžně čtrnáctiletý klučina takhle tráví prázdniny? Aby odpovídal na tiskové konferenci v den zahájení největší sportovní události roku? Aby jeho dětský obličej rozpoznali v celém Pekingu? Aby měl tvář zobrazenou na poštovní známce? Aby se o něm psalo v novinách všude po světě? Aby startoval na olympiádě?

"Každý jako malý sní a představuje si, jak bude jednou slavný. A přitom moc nevěříte, že se to skutečně stane. Jenže mně se to splnilo," culí se Daley. "Skoky do vody jsou pro Číňany velký sport, já jsem se v něm kvalifikoval na olympiádu, proto mě lidé tady znají."

Tom Daley (vlevo) a Blake Aldridge

Během her můžete vidět i vy, jak po odrazu z desetimetrové věže během pádu předvádí akrobatické kousky. Zatím skákal  v tandemu s Blakem Aldridgem. "Tom mi hodně pomáhá, i díky němu jsem tady," říká jeho parťák Aldridge, byť je o dvanáct let starší. V osmičlenném finále však skončili poslední. "Byla to paráda závodit tady, ale ten výsledek...," zamračí se Daley.

V Pekingu ale ještě nekončí! Na závěr her se představí v soutěži jednotlivců.

Je druhým nejmladším britským olympionikem v historii. Letos na jaře - jen tři dny po čtrnáctých narozeninách - se na šampionátu v Eindhovenu stal nejmladším mistrem Evropy. Se skákáním začal v sedmi letech v rodném Plymouthu. Do týmu mezi dospělé přešel v loňském roce.

Tom Daley (vlevo) a Blake Aldridge

Předtím býval občas mrzutý. Stýskalo se mu po domově, po rodičích "Klidně by celou noc probrečel. Ale když jsme ho vzali do seniorského týmu, ožil. Nechali jsme mu úplnou svobodu, žádná večerka v půl desáté a on byl nadšený, že s ním nejednáme jako s dítětem, ale jako s plnoletým," líčí kouč Foley. "Byl poctivý, nezneužil toho a poctivě trénoval. Věřím, že tady může dokázat velké věci."

"Minimálně získám zkušenosti pro příští olympiádu, okouknu, jak co chodí," poznamenává Daley.

Až se budou za čtyři roky konat další hry, bude to pro britského reprezentanta velký svátek. V ten rok oslaví osmnácté narozeniny a olympijské hry uspořádá Londýn!

Tom Daley (vlevo) a Blake AldridgeNejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...Najdete na iDNES.cz