Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Je to pocta, říká Lang o svém kapitánství

16 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Poprvé v kariéře oblékl dres s kapitánským céčkem a hned na olympijském turnaji v Turíně. „Je to velká pocta,“ řekl Robert Lang po zápase s Německem. „Vyhráli jsme, takže dobrý vstup do turnaje. Ale musím si ještě zvyknout. V Evropě se teď hraje tvrdší hokej než v NHL,“ usmál se.

Jak jste si užil první zápas v roli kapitána?
Byl dobrý, vyhráli jsme. Ale nic jednoduchého to nebylo. Někteří kluci přijeli až v úterý, ani nebyli na na tréninku. Vlastně jsme se dohromady sešli na ledě až ráno před zápasem. Němci tady byli čtrnáct dní pohromadě, byli nažhavení, bruslí vždycky dobře. Není to sranda.

Byli jste nervózní? Prohráli jste první třetinu, dlouho jste vedli jenom o gól...
Tak samozřejmě. Hlavou vám probleskne, jak to bylo kdysi s Němci v Garmischi (Češi ostudně prohráli 1:7 na Světovém poháru v roce 1996, pozn. aut.). Ale myslím, že všichni byli v pohodě, žádná panika. Měli jsme šance, akorát to tam nepadalo. Všichni makali poctivě a naplno. Podcenění? To ani náhodou. Víme dobře, kam to vede.

Jak jste se na ledě cítil, byl jste unavený?
Nechci se vymlouvat na únavu. Je jasné, že nemám tolik síly, kolik bych měl normálně. Ještě odválčit zápas se Švýcary a pak máme den volna. Odpočineme si a půjdeme dál na těžší zápasy.

Po čtyřech letech jste na olympiádě. Už na své čtvrté. Jak se vám v Turíně líbí?
No jo, čtvrtá olympiáda, ale zase tu není sníh (smích). Trochu sněhu bylo jen jednou.  Ale aspoň je  to kousek z vesnice na zimák, nemusíme se tolik drkotat autobusem. Uvidíme, jak to bude. Když to tu vyhrajeme, bude to super.

Jak dlouho před turnajem jste věděl, že budete kapitán?
Bavili jsme o tom před pár týdny s trenérem. Nabídl mi to a já to přijmul. Chtěl to ale nejdřív říct celému mužstvu. Neměl jsem proti tomu nic.

Byl jste někdy kapitánem, nebo máte na této olympiádě céčko poprvé?
Nikdy jsem nebyl. Ani v žáčcích v Litvínově. Tam byl vždycky Robert Reichel. Už asi tak od sedmi let (smích). Ale je to skvělý pocit. V týmu jsou další hráči, kteří by tam mohli být, jako Jarda Jágr a další. Beru to jako hezké ocenění. Přistupujete k tomu zodpovědně. I když to není nic zásadního. Jsou tady samí skvělí, zkušení hráči. Všichni vědí, co dělat. Přijeli jsme to sem vyhrát. Takže je to jednoduché.

Jaké máte nové povinnosti s céčkem?
Víceméně žádné.

Stěžoval jste si třeba, když Jágra dvakrát po sobě vyloučili?
Ne, to ne. S rozhodčím samozřejmě mluvíme, ale oni to také nemají jednoduché. Nemají tu pískat až tak jako v NHL. Dneska už se hraje v Evropě tvrdší hokej než tam. A bylo to trochu jiné, než jsme zvyklí. Ale nemůžeme si stěžovat.

Mimochodem, věděl jste, že bývalý kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd komentoval váš zápas pro italskou televizi?
Někde jsem to četl. Nevím, proč on (pobavený úsměv). Ale když to chce dělat, ať si to užije. Hokeji to pomůže a lidi se rádi podívají.Najdete na iDNES.czmobilní verze