Jedna medaile ti stačí, rozkázali Rusové. Tak zběhl a má další

Slovenský reprezentant David Musulbes poráží v duelu o bronzovou medaili kubánského soupeře Disneyho Rodrigueze. | foto: Reuters

22 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Konečně zase na olympiádě! A hned získal další medaili, jež ještě umocnila jeho návrat. Před čtyřmi lety totiž na hrách v Aténách podivně chyběl, ač měl obhajovat zlato po předchozím triumfu ze Sydney. Bronz z Pekingu je pro zápasníka Davida Musulbese satisfakcí.

Zbloudilý syn! Zrádce vlasti! Tak mu nadávají Rusové. Vyčítají mu, že zápasí za jinou zemi - Slovensko. On jim nemůže zapomenout, jak mu chtěli znenadání utnout úspěšnou kariéru aktivního sportovce a dokonce ji načas ukončili. "Cítil jsem velkou křivdu," říká šestatřicetiletý Musulbes, rodák z Vladikavkazu.

Přes tři roky nemohl zápasit. Přitom předtím patřil mezi nejlepší! Na olympijských hrách v Sydney 2000 vybojoval zlatou medaili. V dalších letech se stal třikrát evropským šampionem a dvakrát mistrem světa. To vše jako reprezentant Ruska. 

Pomalu se blížily hry v Aténách, s nimi obhajoba triumfu... Ruští šéfové však rozhodli nečekaně: "Ty už zápasit nebudeš." Na druhou olympijskou medaili už mu šanci nedali. "Nepustili mě a udělali ze mě reprezentačního trenéra."

Musulbesovi se ještě končit nechtělo. "Pořád jsem měl chuť pokračovat a věřil jsem, že na to mám." Cílem byl Peking. A cesta? Nové občanství. Vybral si Slovensko.

Disney Rodriguez (vlevo) a David Musulbes zápasí  o bronzovou medaili.

Občanství dostal těsně před začátkem loňského mistrovství světa. Rusové zuřili, hrozili mu, jen aby na šampionátu nestartoval. Nakonec se ho nezúčastnil, ovšem letošního mistrovství Evropy už ano. Získal tam stříbrnou medaili, a po dopingovém nálezu u finálového soupeře Modzmanašviliho z Gruzie mu dodatečně přidělili zlato.

Teď v Pekingu přinesl slovenskému zápasení další úspěch: v hmotnostní kategorii do 120 kilogramů - volný způsob získal olympijskou bronzovou medaili.

"I když já jsem chtěl zlato, ale bůh mi dopřál jen bronz," pronesl Musulbes před slovenskými novináři. V semifinále podlehl pozdějšímu šampionovi Tajmazovovi z Uzbekistánu. "Zlatem bych mohl ukončit kariéru, takhle musím ještě do Londýna."

V době příští olympiády už mu ale bude čtyřicet. "Uvidíme, jak to všechno dopadne. Ale chtěl bych, aby si mě všichni pamatovali jako vítěze."Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....Najdete na iDNES.cz