Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedničkou jachtařského týmu je Šmídová

27 2004
Praha - Nejpočetnější jachtařská výprava v historii samostatné České republiky míří na olympijskou regatu do Atén. Čtyřčlennému týmu dominuje půvabná Lenka Šmídová, která není v třídě Evropa bez šance na medaili. Dvojkou v týmu je čtyřicetiletý Michael Maier ve třídě Finn, nováčky jsou Tomáš Malina (Mistral) a Martin Trčka (Laser).

Předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer, zároveň místopředseda pro ekonomiku Českého olympijského výboru (ČOV), měl z počtu jachtařů jedoucích do Řecka velkou radost. "Žádný z nich se nejede pouze účastnit, ale bojovat o přední umístění," věří.

Svaz nechal sportovcům v přípravě volnou ruku a snažil se pomáhat, například s nákupem lodí. "Je to vysoce individuální sport, takže úspěch závisí jen na závodnících," vysvětlil Bauer.

Šmídová potvrdila vysoké ambice čtvrtým místem na mistrovství světa, které skončilo před deseti dny v Cagliari. Tři dny si pak vezla autem loď do Atén a stihla tam i krátce trénovat. "Cítím se po šampionátu unaveně a odpočívám. Materiálově i fyzicky jsem však připravena na nejlepší úrovni, co jsem kdy byla. Po krátkém odpočinku jsem připravena pustit se do olympijské regaty," cítí se už Šmídová nažhavena na závody.

Výsledek na MS ji ale uklidnil. Zjistila, že nová loď má dobrou rychlost. "Už nemám strach ze soupeřek, takže problém může být jen v tom, abych neudělala kopanec," naznačila, že úspěch má výhradně ve svých rukách. "Přesně tak to je," dodala.

Závodit na svoji třetí olympiádu za sebou jede Maier. Ve čtyřiceti letech bude druhým nejstarším českým olympionikem a ke 'kmetům' patří i mezi jezdci ve Finnu. "Je pravdou, že když se podívám na startovní pole, tak tam jsem nejstarší kus," smál se Maier.

Letos byl pátý na SP v Německu. "Do desátého místa bych byl strašně spokojený, ale pole je ohromně vyrovnaný," řekl ke svým ambicím čtrnáctý z Atlanty 1996 a šestnáctý ze Sydney.

Nově zbudovaná olympijská marína v Agios Kosmas by mohla českým jachtařům vyhovovat, pokud bude foukat severní nepravidelný vítr od břehu. "To je nám bližší než ten rovný od moře," řekl Maier. "Tamní podmínky mi vyhovují, podobají se českým," přitakala Šmídová, která otevřenou mořskou zátoku moc dobře zná. Poprvé v ní jezdila před šesti lety na mistrovství světa a za uplynulý rok tam hodně trénovala.

I jachtařům ale může dělat starosti vedro. "Je to trošku extrémní věc. Bude  napínavé, jak to kdo vydrží fyzicky," řekl Maier. "Já si myslím, že jsme na tom z venkovních sportů nejlépe," oponovala mu Šmídová s tím, že na jachtě závodníka ochladí voda. "Šla jsem se v sedm ráno proběhnout a po dvou minutách tělo nefungovalo," uvedla Šmídová, že nezávidí například atletům jejich dřinu.

Surfař Malina ladí formu v Polsku, odkud se v pondělí přesune do Atén. "Cílem je skončit do poloviny startovního pole, to je kolem patnáctého místa," řekl jeho otec a trenér Eduard Malina. Fyzicky namáhavý Mistral vyžaduje rozjížďky každý druhý den. "Je to atletika na vodě," přirovnal Malina starší.

Na první olympiádu jede stejně jako Malina i Trčka. V třídě Laser si vyjel účast v interním souboji s Janem Čutkou. "Na medaili to u mě nevypadá," mluvil reálně o svých šancích a podíval se na Šmídovou. "Nechci udělat ostudu, výsledek pro mě bude důležitý do budoucna," řekl sedmadvacetiletý jachtař.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz