Jen jedna medaile? Vodákům trať nesedla

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Bronzová medaile Volfa se Štěpánkem zachránila český vodní slalom před propadákem. Sport, který od roku 1992 vozil z olympiád vždy nejméně dvě medaile, z toho jednu zlatou, byl v Aténách dlouho bez jediného cenného kovu. Neuspěli obhájci ze Sydney Hilgertová a Jiras s Máderem, nedařilo se ani dalším. Mohutně se valící voda nově vybudovaného kanálu technicky založeným českým vodákům nesvědčila.

"Na takto postavené trati jsme nebyli schopni zajet tak, jak jezdíme normálně," konstatoval šéftrenér českých slalomářů Jiří Pultera. "Ale nechci se vymlouvat. Je to pro nás pro trenéry poučení. Pokud se bude vodní slalom vyvíjet tímto směrem, musíme udělat všechno pro to, aby to příště jezdilo i nám."

Většina reprezentantů se fyzickými parametry nemohla soupeřům rovnat. Místo síly byla vždy předností Hilgertové, Jirase s Máderem, či Pollerta a Šimka s Rohanem technika a cit pro vodu.

Rozestavení branek v Aténách však nutilo vodáky projíždět velkými válci, kterými siláci rychle proletěli, zatímco střízlíci sklouzli po povrchu a hrozilo jim, že je bouřící voda odnese jinam. "Někdy rozhodují centimetry, a průjezd vypadá úplně jinak," říká Tomáš Máder.

I na kanále v Aténách se dala postavit trať, která by vyhovovala technikům. Ale stavitelé zvolili jinak. "Asi jsme na to nebyli připraveni. V místech, kde byla pro nás kritická branka číslo osmnáct, jsme před olympiádou trénovali úplně jiné nájezdy," přiznala Štěpánka Hilgertová, která po zlatech z Atlanty a ze Sydney skončila v Aténách až pátá.

SLALOMÁŘSKÉ MEDAILE
Barcelona 1992
Pollert zlato
Šimek - Rohan stříbro

Atlanta 1996
Hilgertová zlato
Pollert stříbro
Šimek - Rohan stříbro

Sydney 2000
Hilertová zlato
Jiras - Máder bronz

Atény 2004
Volf - Štěpánek bronz

Podle její kolegyně kajakářky Ireny Pavelkové byla trať pro ženy na hranici možností.

"V takovém pěkném místě se dala postavit hezká trať, která by byla ke koukání, plynulá a lehká, aby se pořád někdo nazvrhával a nevracel se do branek."

Závodníci si myslí, že stavitel trati Francouz Forgues do rozložení branek promítá svůj komplex z neúspěchu v Sydney, kde ještě jako aktivní závodník minul na deblu s Adissonem předposlední branku a přišel o jistou medaili.

Mluvila o tom Pavelková, tvrdí to i Máder. "Trochu zahořkl. Nevešel se do brány, a teď je staví třímetrové. Celý rok jezdíme na šířku metr dvacet, on to najednou udělá trať jako pro rafty. V tom neumíme jezdit, já nikdy nevím, kde máme druhou tyčku," říká deblkanoista, jemuž před čtyřmi lety díky chybě Francouzů spadla do klína bronzová medaile. "Nikdy nebyl moc šikovný, tak teď staví tratě, kde lidé musí především hodně makat."

"Kdybyste je viděli bez trička, tak to pochopíte. Já vypadám jako jejich mladší brácha a Šnek jako mladší ségra."

Tomáš Máder srovnává sebe a svého kolegu Jirase (přezdívaného Šnek) se Slováky Hochschornerovými

Trať sice neseděla většině českých závodníků, ale byla regulérní a nezbývalo tedy, než se s ní rvát.

"Před závodem trenéři hlasují o každé brance. Vždy odpovídají na dvě otázky: zda je není branka nespravedlivá a zda není nebezpečná," vysvětluje Jiří Pultera. Aténská trať v takovém referendu nemohla neobstát.

Měli by tedy čeští slalomáři přidat na tréninku a pokusit se silově své protivníky dohnat? Štěpánka Hilgertová si myslí, že to není potřeba. "Jsem typ jaký jsem, do teď to pro mě v devadesáti procentech závodů byla výhoda. Jestli je teď jednou trať, která nahrává silovějším typům, tak já si nemůžu stěžovat a rozhodně se na to nehodlám vymlouvat."

A co na to deblkanoista Tomáš Máder? "Já bych o tom nechtěl moc mluvit, abychom nemuseli moc chodit do posilovny. Musím být opatrný, protože to hodně bolí," žertuje. Pak ale sám přizná: "Potřebovali bychom ztloustnout přes ruce."

Šéftrenér Pultera si dnes oddechl, že alespoň deblkanoisté Volf se Štěpánkem renomé jeho sportu zachránili. "Vím, že nám to tady nešlo jako jindy, a tak jsem rád, že to aspoň oni dotáhli do konce," říká.

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek s bronzovými medailemi.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek při finálovém závodu.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

JEDOU SI PRO BRONZ. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek při finále volního slalomu.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek se radují z bronzové medaile.Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.Najdete na iDNES.cz