Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeřáby v Sestriére aneb hry míří na staveniště

Sestriere - Olympijská vesnice v Sestriere čtyři měsíce před začátkem ZOH v Turíně 2006. | foto: Martina KučerováiDNES.cz

24 2005
Sestriére - (Od zvláštní zpravodajky iDNES) - Mikrobus sjíždí z úzké silnice na zablácené prostranství, obehnané červeným plotem. Opatrně z něj vyskočí několik dělníků v holinkách. Za pár minut jsou mokří. V Sestriére prší a kvůli mlze není vidět dále než na dvacet metrů. Dělníci ale stejně nehledají olympijskou sjezdovku. Volá je olympijská vesnice.

Nízké bílé domy se zelenými střechami září novotou. Několik metrů od nich trčí ze země základy dalšího. Obydlen bude za necelé čtyři měsíce. Bude?

"Nemáme důvod se znepokojovat," ujišťuje šéf organizačního výboru Valentino Castellani. Deset let v roli turínského starosty jej ideálně připravilo pro olympijskou misi.

Problém s výstavbou v horských oblastech?

"Nemáme. Všechny venkovní práce jsou ukončeny, jde jen o vnitřní úpravy," říká bez zaváhání. Možná základy jednoho z domů olympijské vesnice v Sestriére, která by měla za čtyři měsíce přivítat dvanáct set členů olympijské rodiny, v husté mlze přehlédl.

Nedostatek financí?

"Nejde o žádný zásadní problém, chybí nám pouhé jedno procento rozpočtu," zdůrazňuje. V přepočtu - při částce 3,4 miliardy euro, kterou v sedmnácti únorových dnech příštího roku spolknou zimní olympijské hry, se jedná o "pouhých" 34 milionů euro... Prohlásil loni, že rozpočet 2,5 miliardy euro se navyšovat nebude? Opravdu? "Nemusíte se bát, všechno máme pod kontrolou."

Několik hodin v Sestriére, dějišti olympijských soutěží v alpském lyžování, vypovídá o opaku.

Ochranná svodidla podél příjezdové horské silnice s odstrašujícími serpentinami chybí. Snad se nikdy v protisměru nepotkají dva autobusy...

V areálu sjezdovky jsou práce pozastaveny už několik dnů kvůli nepříznivému počasí. Na staveništi olympijské vesnice se rozhlíží pouze několik dělníků. Kouří a hlasitě si povídají.

Práce? Přistavené jeřáby jim, zdá se, na říjen nahlásily dovolenou. Ze čtyř není funkční ani jeden.

Tady bude za čtyři měsíce olympiáda? Tak proto je pódium na náměstí obtaženo tím modrým suknem s nápisem "Torino 2006"!

Několik desítek oficiálních odznaků s motivy maskotů - sněhové vločky Neve a ledové kostky jménem Gliz - se ve dvou otevřených obchůdcích v celé horské vesnici ztrácí v záplavě zimních rukavic a šálů. Trička a mikiny  slouží zatím pouze coby dekorace výloh. "Ale nebude to tak špatné, jak mnozí tvrdí," brání se Italové.

Připomínají Řeky krátce před aténskými hrami. Do posledních dnů se hostitelé loňské olympiády trápili s problémy. Turínské organizátory čeká to samé - ale přiznání tohoto faktu z nich vymámit nelze.

"Do poloviny prosince budeme mít zcela jistě k dispozici všechny sportoviště," ujišťuje Castellani.

V překladu říká: dostavěna bude hokejová hala i rychlobruslařský ovál, dokončeny budou další úpravy na bobové dráze, otestovány budou zmodernizované lanovky v horských střediscích a k převzetí bude olympijská vesnice v Sestriére. Včetně ubytovny, která má v těchto dnech pouze základy...

"Mít všechno k dispozici 60 dnů před začátkem her je přece ideální termín," mává rukama Castellani ve snaze vštěpit svůj názor ostatním.

Svým kolegům rozdává povzbuzující úsměvy, novináře zasypává dlouhými monology plnými frází.

"Passion lives here" - Vášeň žije tady, to je motto, pod kterým 10. února 2006 začnou soutěže dvacátých zimních olympijských her v Turíně. "A není to vášeň pro improvizaci, to si nemyslete," ujišťuje Valentino Castellani.

Zcela jistě. Pokuřující dělníci, odstavené jeřáby a skluz ve stavebních pracích, to není ani zmiňovaná improvizace.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...Najdete na iDNES.cz