Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Ještě měsíc do vancouverské olympiády. Jak udržet zlatou formu?

Martina Sáblíková po příletu z ME ve čtyřboji v Hamaru 2010 | foto: Ivana Roháčková

12 2010
O víkendu ukázali sílu. S převahou dobyli prestižní tituly. O ten nejcennější však svedou Lukáš Bauer a Martina Sáblíková bitvy až za měsíc. Co udělat, aby jim pro olympijské hry ve Vancouveru vydržela zlatá lednová forma?

Nezahltit se v přípravě

Bauer teď doma stráví jen tři dny, pak odletí na pohár do estonského Otepää. Nebude toho na něj moc? "Ne, ten start není na škodu," míní kouč Miroslav Petrásek. "Má Otepää rád, chce tam vyhrát třetí rok po sobě."

Kvůli nemocem měl zkraje sezony závodní manko, nyní ho dohání. Což Sáblíková nemusí. "Děláme totéž, co poslední čtyři roky. Vždy to fungovalo," ujišťuje její trenér Petr Novák. "Čtyři roky nemá ve formě výkyvy. Takže teď se nestrachujeme. Jen čekáme, co ukážou ostatní."

Udržet si zdraví

Věčný Bauerův problém. Jeho astmatem nahlodané zdraví nejvíc ohrožují záněty horních cest dýchacích. "Snažíme se maximálně ho izolovat od lidí," říká lékař Martin Koldovský. "Musíme dobře léčit Lukášovo astma, budeme používat i léky na obranyschopnost organismu a vitaminy."

Novák u Sáblíkové po dohodě s jejím lékařem zavrhl jakákoli očkování: "Nechci řešit různé vedlejší reakce." Imunitu podporují jen pilulkami. "Občas mi teče z nosu, ale to je normální," říká. Každoroční virózu si vybrala už v listopadu.

Nepodcenit aklimatizaci

"Lukáš s ní nikdy neměl problémy," povídá Petrásek. Sáblíková se naopak často po příletu do zámoří trápila, nespala. "Experti tvrdí, že ideální je být v dějišti soutěže osm až deset dnů před závodem," říká Jaroslav Větvička, šéflékař olympioniků.

Oba vyrazí do Kanady mnohem dřív: Bauer 20. ledna na vysokohorské soustředění v kanadském Silverstar, Sáblíková 24. ledna do výšek v Calgary. Do Vancouveru se přemístí víc než týden před startem her – na úroveň moře.

"Naši atleti dřív jezdili na vysokohorské kempy do Font Romeau. Ne vždy to fungovalo. Důležité jsou trenérovy zkušenosti," upozorňuje Větvička. Trenéři jsou si jisti, že pobytem ve výškách kolem 1 500 metrů nic nepokazí.

Dostat se do pohody

U Bauera funguje pár dnů s rodinou. "Zbavuje se tak ponorky," říká Petrásek. Co ještě na jeho psychiku pozitivně působí? "Jedině když vyhrává," směje se trenér. Sáblíkové stačí film před usnutím. Novák však zdůrazňuje: "Ale teď jí budu pouštět i její minulé jízdy. Abychom odbourali všechny chybičky, co dělá."


Nepodcenit soupeře

To nehrozí. Stačí, když Bauera a Sáblíkovou posloucháte. "Že jsem vyhrál Tour, mi nepředplatí bednu za týden v Otepää a už vůbec ne na olympiádě," připomíná on. Ona upozorňuje: "Za měsíc se i konkurentky dostanou s formou jinam. Zvlášť Kanaďanky budou doma silné."

Novák věští, že ve Vancouveru nepůjde o triumfy rozdílem 5 vteřin, ale možná jen o pár desetin. Jeho svěřenka si na sebe suverenitou v Hamaru upletla bič, národ očekává dvě zlata. Sáblíková nadále skromně tvrdí: "Budu přešťastná za jakoukoli medaili."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze