Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jestli se změním, dejte mi facku, říká Valenta

19 2002
Deer Valley - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Sotva akrobatický lyžař Aleš Valenta ustál pod můstky v Deer Valley svůj druhý skok, udělal pár kroků a padl k zemi. "Ležel jsem tam a tušil jsem, že je to aspoň medaile," řekl svérázný závodník. Pak jen napjatě čekal, až doskáčí zbývající čtyři soupeři. Když domácí suverén Eric Bergoust svůj pokus totálně pokazil, vzal Valenta do rukou českou vlajku a oslavy zlaté olympijské medaile mohly propuknout. "Ani nevím, kdo mi ji vrazil do ruky. Prostě jsem ji najednou držel," řekl k vrcholnému okamžiku dne, který nazval jednoduše: "Byl to prostě pohodový den." O závodě čtěte ZDE O finálovém skoku Valenty

Už víte, co uděláte s medailí?
"Asi ji prostě budu nějakou chvíli nosit. Předpokládám, že ji teď bude chtít každý vidět. Pak asi půjde někam do vitríny."

Jste vůbec připraven na to, že od této chvíli budete v centru pozornosti, že se z vás stane celebrita?
"Nevím, jestli zrovna sportovci by měli být celebritami. Větší pozornost médií a dalších lidí je asi věc, která k tomu patří. Nechám tomu raději volný průběh. Úspěch ke sportu patří a každý z nás se během své kariéry musí naučit, jak se s takovými věcmi vyrovnat."

Myslíte, že zlatá medaile změní váš život?
"To určitě. Asi bych byl naivní, kdybych tvrdil, že se teď někam zavřu a budu pořád stejný. Změní mě to minimálně v některých věcech, které teď budu muset dělat. Ale pokud se změním já jako člověk, tak až mě potkáte, dejte mi facku."

Znáte vůbec nějakého sportovce, kterého by úspěch nezměnil?
"Myslím, že třeba Honza Železný zůstává pořád svůj. Ale to se jen domnívám, osobně se s ním totiž neznám."

Finančně si teď určitě polepšíte...
"Za zlato je prý milion? Hm, tak to vážně nevím, co s ním udělám... Když někdo sportuje na špičkové úrovni, tak by za to měl dostat zaplaceno, i když vím, že v řadě sportů to tak není. Nemůžu si stěžovat, že bych žil bez peněz. Už po čtvrtém místě v Naganu se to zlepšilo. Člověk vydělává proto, aby měl nějakou životní úroveň, i když to určitě není nejdůležitější věc v životě."

Pořád jste tvrdil, že skáčete pro sebe, abyste měl z výkonu dobrý pocit především vy sám. Napadlo vás dnes při závodě, že vám doma spousta lidí drží palce a že vaše zlato řádně oslaví?
"Skočit dobře, to je prostě pocit pro mě, pro mou radost. Ale nikdy jsem nezlehčoval to, že reprezentuji Českou republiku. Pomohl jsem ji teď zviditelnit přes média v celém světě a to je něco ohromného. Ani to neumím popsat."

Také jste tvrdil, že celkové vítězství ve Světovém poháru je pro vás důležitější než olympijské zlato. Myslíte si to stále?
"To pořád platí. Dneska jsem udělal dva dobré skoky, ale Bergoust mě mohl klidně přeskočit. Body nebyly zase tak velké. Tady jsem prostě vyhrál jeden závod, třeba proto, že jsem měl štěstí. Ale vítězství ve Světovém poháru znamená, že jste byl nejlepší v celé sezoně. To už nemůže být náhoda."

Vaši američtí soupeři byli v domácím prostředí pod velkým psychickým tlakem, vy jste si něco podobného vůbec nepřipouštěl a stále jste jako by důležitost olympijského závodu zlehčoval. Nebyl to právě jeden z krůčků k vašemu vítězství?
"Asi to byla moje výhoda. Ale to přichází s věkem. Každý závodník se musí naučit vnímat stres a potlačovat ho. I já jsem se k tomu musel dopracovat. Třeba na loňském mistrovství světa jsem vybouchl už v kvalifikaci, protože jsem moc myslel na finále. A bylo to špatné. To samé tady v semifinále, kdy jsem byl dost nervozní a zaskákal jsem pod svoje možnosti. Dnes už to byl úplně pohodový den."

Už víte, co budete dělat v nejbližších dnech?
"Dneska si půjdu pro medaili a večer bude pořádná pařba. Oslava zlata a narozenin v jednom. Pak vím jen to, že 21. února domů nepoletím, protože mi asi přebukují letenky, abych nesl vlajku i při slavnostním ukončení her. A co bude dál? Asi mě známí a přátelé přivítají na letišti. Možná bude nějaká oslava, fakt nevím. Raději se nechám překvapit."

Váš trenér Pavel Landa vyjádřil obavu, zda ještě budete pokračovat v kariéře. Jak to vidíte vy?
"Určitě ještě nekončím. Mám před sebou jeden velký cíl - chci získat Světový pohár. Olympiáda byl vlastně teprve první závod v kariéře, který jsem vyhrál... Ale nerad bych teď vyhlašoval, kdy skončím. Tělo si řekne samo, až tam začnu padat nebo mě to prostě přestane bavit."

Co jiného chcete ještě v životě dokázat?
"Chci být prostě pořád v pohodě. Tohle přání se nemění."

Aleš Valenta předvádí svoji specialitu: trojité salto s pěti vruty

Aleš Valenta na stupních vítězů při květinovém ceremoniálu

Aleš Valenta oslavuje zlatou medaili

Olympijský vítěz Valenta zdraví diváky

Aleš Valenta v akci

Akrobat Valenta se raduje po úspěšném skoku, který mu nakonec stačil na zlatou medaili

Akrobatický lyžař Aleš Valenta na tiskové konferenci po vítězném závodu v Deer Valley.

Aleš Valenta zdraví diváky při slavnostním ceremoniálu, na němž převzal tu nejcennější medaili.

Tři nejúspěšnější akrobati olympijských her v Salt Lake City, uprostřed zlatý Aleš Valenta.

Autor:


Témata: Aleš Valenta

Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz