Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Ježek chodí za dcerou, než aby myslel na brány

Stanislav Ježek, vodní slalom - Vodní slalomář Stanislav Ježek v peřejích olympijského kanálu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

12 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nezkoušejte vyvést z pohody Stanislava Ježka. Největší pohodář mezi vodními slalomáři je údajně obrněn proti všemu – i proti lidské blbosti. "Od velkých akcí člověk očekává nesmysly v organizaci. Nic mě nerozčilí," říká.

Dokonce uklidňuje kolegu: "Nerozčiluj se, když tě nechtějí pustit, že nemáš akreditaci. Je to tvoje chyba, že sis ji zapomněl, ne?"

Teprve v 31 letech podstupuje Ježek svoji olympijskou premiéru, v roce, kdy v jeho životě všechno do sebe nádherně zapadá. Přítelkyně Alena i rok a půl stará dcera Lucinka za ním přicestovaly do Pekingu, ubytovaly se v hotelu poblíž kanálu.

Jak může, navštěvuje je. "Radši jsem s nimi, než abych přemýšlel, jak projet třetí bránu. Proboha, ten sport má být přece zábava, ne?"

Ve dvou kolech kvalifikace si včera nepřipsal žádný šťouch. "To je asi můj letošní rekord," přemýšlel. Celkově skončil čtvrtý – tak, jak si přál.

Letos se pyšní titulem vicemistra Evropy. Má formu. Ale tvrdit o sobě, že patří mezi favority? To není jeho styl. Na požádání vyjmenuje pět kandidátů na zlato – a sebe taktně opomene.

Když je zaměstnaný, jezdí nejlépe, traduje se o vyhlášeném počítačovém expertovi. "Teď jsem tu neoprávněně získal popularitu i jako expert na foťáky. Ale radši lidem radím: Přečtěte si manuál."

Svoji první olympiádu chce prožít naplno, chodí na jiné sporty, čistí si u nich hlavu.  "Včera jsem na plavání viděl tři olympijské rekordy a jeden světový."

Dnes se s 11 nejlepšími kanoisty světa utká nejprve v semifinále, elitní osmička pak ve finále. "Nesázejte na mě," radí. Jeho trenér Jiří Rohan však ujišťuje: "Bude mít medaili. Kdybych tomu nevěřil, ani sem nejezdím."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze