Jízda ze sféry zázraků, říkal Ježek. A Hradilek začal mluvit o úletu

Deblkanoisté Vavřinec Hradilek a Stanislav Ježek skončili v kvalifikaci osmí. (30. července 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

30 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Před závodem u tratě dlouho rozmlouvali s trenéry. "A teď se jdeme připravit na největší závod našeho života," hlesl Stanislav Ježek. A pak s Vavřincem Hradilkem v kvalifikaci deblkanoistů překvapili soupeře. Český experiment vyšel, při olympijské premiéře pojedou v semifinále.

Koukali na velkoplošnou obrazovku v areálu Lee Valley a čekali... Vejdou se do semifinále?

"Už jen dva."
"Už jen jeden."
"Už jsme tam? Já tomu pořád nevěřím."

Olympijský start v deblkanoi brali od začátku jako zpestření, český kajakář a kanoista využili velkorysou nabídku olympijských pravidel - a zasedli do deblkanoe.

Před startem se krotili. Porazit aspoň jednu posádku, to si přáli. "Snad někdo vyfotí, jak tam budeme svítit na prvním místě," žertoval Ježek. Jistotu měl: na trať vyrazili jako první. S jedním šťouchem dojeli v čase 106,91 s.

Jízda ze sféry zázraku

Za nimi vyrazili Američané - a Češi zůstali první. Pomalejší byli také Italové, Rusové i Australané. Po pěti jízdách prvního kola kvalifikace svítilo na světelné tabuli pořád: 1. Hradilek, Ježek. "Ta jízda byla ze sféry zázraků," říkal vytáhlý kanoista Ježek.

Dokonce i trenér Jiří Rohan je pochválil. "Poprvé nám řekl, že jsme jeli něco dobře," vykládal Hradilek. "Kupodovu i mně, a to mi neříká ani na singlu!" hlesl Ježek. "Že prý: Nikdy nebylo co. "

Svou deblkanoistickou závodní premiéru si užívali. Bez tlaku a nervozity. Neudělali žádnou velkou chybu, pouze si připsali jeden šťouch. "Aby si diváci nemysleli: Proboha, co to tady jede za exoty! Tak trochu z toho důvodu jsme vypustili i druhou jízdu, aby si nemysleli: Ježiš, to byl nějaký omyl. A pořád necháváme naše soupeře napjaté, co v nás je," vtipkoval Ježek.

Skutečným argumentem byl jeho úterní program. Čeká jej semifinále mezi singkanoisty, jeho hlavní disciplína. "Dávám trochu oddechnout rukám," řekl.

Pochvala od Hilgertové i Slováků

"To kdybych pokazil, určitě bych si vyslechl hodně špatných slov, že jsem se vysiloval. A byl bych nerad, aby si někdo naše účinkování vylíčil špatně a řekl si, že si z toho tady děláme jenom legraci, plýtváme penězi daňových poplatníků a podobný chytrý řeči," vysvětloval.

Když se svým parťákem z prostoru mixzóny sledovali soupeře, Hradilek nervozitu neskryl. "Já bych si rád zajel ještě jednu jízdu," přiznal. "Ale ta první pro mě byla fantastický zážitek, něco neskutečného. Říkali jsme, že na deblu nemůžeme moc rychle pádlovat, protože jinak se v tom ztratíme. Tak jsme to použili do závodu."

Deblkanoisté Vavřinec Hradilek a Stanislav Ježek skončili v kvalifikaci osmí.

Deblkanoisté Vavřinec Hradilek a Stanislav Ježek skončili v kvalifikaci osmí. (30. července 2012)

Tempo sice ideálně nesladili, ale nástrahy divokých peřejí zvládli výborně. "Jeli báječně," chválila je také Štěpánka Hilgertová. "Bylo vidět, že nejsou sjetí, ale umí dobře číst vodu, vědí, kam chtějí jet a jak tu loď řídit. Supr výsledek."

Ve výsledcích kvalifikace, v níž se započítává lepší ze dvou jízd, skončili Hradilek s Ježkem devátí. Překvapili i trojnásobné olympijské šampiony bratry Hochschornerovy. "A hodně! Vždyť tady byli na vodě snad třikrát," poznamenal Pavol Hochschorner.

Tip pro sázkaře? Ne, řekl Ježek

"Čtyřikrát po dvaceti minutách. Já dýl klečet nevydržím," smál se Hradilek. "Ale je to jediný kajakář z celého světového pole, který si na to troufnul," připomněl Ježek.

Soupeři je v šatně poplácávali po ramenou, čeští parťáci Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek také nešetřili pochvalami. "Hlavně jsem moc rád, že Vávrovi budu moct splnit ještě jednu jízdu na olympiádě," dodal Ježek.

Společně s Hradilkem přemítali - z deseti posádek postupuje do finále šest. Trochu se pošťuchovali, jak těžké by bylo porazit čtyři lodě. "To se asi nestane, poradím sázkařům, aby to ani nezkoušeli," smál se Ježek.

A Hradilek jen tiše hlesl: "To by byl úlet... Jako sviňa." 

Další z rubriky

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz