Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakloň se a švihni. Budějovičtí školáci soupeřili v pětiboji

CO NEJDÁL. Hod medicinbalem, skákání přes švihadlo, sedy a lehy, trojskok a dribling s míčem. To byl včerejší Jihočeský pětiboj všestrannosti, který si užívaly desítky dětí z celého kraje v českobudějovické sportovní hale. Akci pořádá Český olympijský výbor. | foto: Marek Podhora, MAFRA

14 2016
Tři desítky základních škol změřily v úterý síly v Jihočeském pětiboji všestranosti. Na výkony dětí dohlížely také známé sportovní osobnosti.

Pořádně se rozkroč, pokrč kolena a zapři se. Natáhni ruce a míč si dej až mezi kolena, pěkně se zakloň a švihni co největší silou.

Takové dával pokyny učitel tělocviku 13leté Denise Dvořákové, která se právě chystala na své tři pokusy druhé disciplíny. Hod medicinbalem, ale pozadu. V českobudějovické sportovní hale včera soutěžily desítky dětí z krajských základních škol v Jihočeském pětiboji všestrannosti, které si pro žáky připravil Český olympijský výbor.

„Házelo se mi asi lépe než popředu. To bych hodila méně než teď,“ usmívala se Dvořáková z táborské Základní školy Zborovská. Povedl se jí nejlépe druhý pokus. To těžký balon z rukou dopadl na značku těsně před dvanácti metry. „Myslím si, že mi ale nejlépe stejně půjdou sedy-lehy. Tam mám rekord sto dvanáct,“ pochlubila se Denisa.

Sport má ráda. Podle ní není ten typ, který by se pořád díval jen na televizi. „Hraju závodně tenis nebo ráda bruslím a v zimě ráda lyžuju,“ doplnila Dvořáková, když házely její spolužačky.

Potom přišlo na řadu švihadlo. Tady musely děti splnit hned čtyři úkoly. Udělat za půl minuty co nejvíce přeskoků zepředu, zezadu, pak tak zvané „vajíčko“ a nakonec „koníček“. V této disciplíně se Denisa příliš dobře necítila. „Švihadlo mi moc nejde, při tenisových trénincích ho moc nepoužíváme,“ říkala žačka z Tábora, když si cvičně zkoušela první přeskoky.

Můj tělocvik děti baví

Český olympijský výbor poslal do Budějovic i známé sportovní osobnosti, aby dohlížely na sportující děti. Například mistryně světa v trojskoku či olympionička Šárka Kašpárková s tabulkami v ruce sledovala a zapisovala výsledky při hodech medicinbalem či měřila čas při skákání přes švihadlo.

Mezi děti z ročníků 2003 až 2006 pak přišel i nahrávač českobudějovického Jihostroje a české reprezentace Filip Habr, bývalý hokejista a olympijský medailista Vladimír Caldr, současný ředitel budějovicé ZŠ Grünwaldova či šampion ve freestyle motokrosu Petr Pilát.

Se stopkami v ruce své žáky sledoval i učitel tělocviku z českobudějovické ZŠ Kubatova Martin Rak.

„Přidej, ještě ti zbývá deset vteřin. Pojď, skákej,“ povzbuzoval Rak jednoho ze svých žáků u švihadla. „Myšlenka olympijského víceboje je výborná. Jde o to, aby se děti masově dostaly ke sportu, protože v běžném životě se k tomu zas tak moc nedostanou,“ zamyslel se tělocvikář. „Mám na škole ročníky od první do deváté třídy a troufám si tvrdit, že mé hodiny děti baví. Je to o vztahu učitele ke sportu a záleží na tom, jestli dětem chcete něco předat, a ne, že jim jen hodíte míč a hrajte si,“ podotkl Rak.

Podle výsledků včerejšího pětiboje dělá Martin Rak svou práci dobře. Z třicítky jihočeských škol zvítězila právě ZŠ Kubatova z Českých Budějovic. Druhé byly děti ze ZŠ Zborovská v Táboře a třetí pak žáci ze strakonické ZŠ Dukelská.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz