Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Jiráskův olympijský omyl: Moskvu dementuji, opravdu jedeme do Londýna

Slavnostní podpis české přihlášky na olympijské hry v Londýně u prezidenta republiky - Václav Klaus (zády) a předseda ČOV Milan Jirásek | foto:  Petr Topič, MAFRA

11 2011
Ve funkci předsedy ČOV podepisoval a slavnostně do sídla Mezinárodního olympijského výboru odesílal svoji osmou přihlášku českých olympioniků. Ještě nikdy se ale Milan Jirásek tak nespletl - Británii u toho zaměnil za Rusko. "Teď to chci dementovat," přispěchal pak Jirásek s opravou. "Hry nebudou v Moskvě, ale opravdu v Londýně."

Pamatujete, že byste se někdy takto přeřekl?
Já jsem o tom ani nevěděl.

Až vás upozornil prezident?
On je někdy rýpavý, ale já si myslel, že ho upoutal spíš ten údaj 290 dnů do začátku her. Že je to takto daleko a my už tady podepisujeme nějakou přihlášku. Možná jsem se spletl proto, že jsem kácel strom.

Čeští olympionici se přihlásili na hry v Londýně

Ano, máte na čele bolístku.
Anebo to může být tím, že jsme minulý týden jednu noc přespali v Moskvě. Možná mi tam dali něco do pití. Nebo nevím.

Stalo se vám někdy něco podobného?
Mám za sebou plno trapasů, ale většinou si z toho pak dělám legraci. Jednou jsem na slavnostním zasedání MOV upadl přede všemi na schůdcích, pak zase na jednom lékařském kongresu se mi sesypaly všechny poznámky z pultíku, dokonce dvakrát. Pak už jsem musel jet z hlavy.

Čím byla tahle vaše osmá olympijská přihláška jiná, výjimečná?
Mým snem by bylo, aby se sportovci před olympiádou sešli, celá výprava, aby to bylo důstojné, motivační. Třeba jako teď na Hradě.

To se těžko organizuje, ne?
Tak mi to vždycky vysvětlují, prý že olympionici nepřijdou, že to nejde. Tentokrát jsme na nic netlačili a přišlo jich mnohonásobně víc, než se čekalo. Je vidět, že sportovci k olympiádě opravdu směřují.

Slavnostní podpis české přihlášky na olympijské hry v Londýně u prezidenta
Slavnostní podpis české přihlášky na olympijské hry v Londýně u prezidenta

Prezident Václav Klaus po podpisu olympijské přihlášky.

Co by se stalo, kdybyste na přihlášku zapomněli?
Asi by nám v MOV neuvěřili, že se nechceme přihlásit. Asi by zavolali. Možná to berou i za samozřejmost, že by si té naší chybějící nikdo ani nepovšiml. Ale je řada olympijských výborů ve třetím světě, kde není jasné, jak fungují a jestli vůbec. Tam hraje přihláška svoji roli.

Je pro vás osobně 290 dnů do her moc, nebo málo?
Vzhledem k tomu, že po nás organizační výbor už teď chce všechny peníze - za ubytování, služby, všechno - z tohoto pohledu se mi to zdá hrozně daleko. Ale u sportovců je to, asi jako když jdete na nějakou zkoušku, cítíte, že se to blíží, máte v sobě jistou tenzi, jestli a jak to dopadne. Pro ně tento termín znamená větší napětí.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze