Šéf českých olympioniků Kejval: Dopřejme olympiádě originalitu

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru | foto:  Michal Šula, MAFRA

9 2013
Dva měsíce před začátkem loňských her si v Londýně téměř zřídil přechodné bydliště. Dozoroval přípravu Českého olympijského domu, ladil poslední detaily. Šedesát dnů před zahájením zimních her studuje materiály. "V Soči jsem ještě nebyl," přiznává Jiří Kejval. V únoru ho čeká první mise v roli šéfa českých olympioniků.

Je připravený na kontrast. Londýn získal vizitku pořadatele, který ozdravil olympijské hnutí. Britové nadchli střídmostí. "Byla to ukázka, jaký rozměr by měly mít hry."

Dva roky poté nabízejí Rusové nejdražší zimní olympiádu historie s rozpočtem přes 50 miliard dolarů, megalomanské stavby. "Z hlediska základních parametrů je to opak, jsem na to zvědavý."

Netají, že ho Londýn okouzlil, i proto, že má rád Británii, její kulturu, přístup. "Třeba jsem něco nevnímal tak kriticky jako ten, komu je bližší slovanská kultura."

Coby úspěšný podnikatel zná specifika hostitelské země zimních her, proto varuje před jejich posuzováním optikou západního pohledu i předčasnou kritikou.

Strašák, že Soči bude Potěmkinova vesnice, nevnímá. "Každá olympiáda je svým způsobem potěmkiáda. Stadiony potažené suknem vypadají v televizi hezky, ale v reálu je to často provizorium."

"Některé věci se nám nemusí líbit, ale musíme respektovat, že se hry odehrávají v jiné zemi."

Jiří Kejval, šéf ČOV

Zvědavý je na atmosféru. Britové vytvořili sportovcům mimořádně vstřícné prostředí. Neovládne Soči přílišný nacionalismus? "Obecenstvo bude nepochybně na straně domácích," uvědomuje si. Ale proč zazlívat divákům podporu vlastních hvězd?

I v Londýně se s ní potkal, ve finále parkurové soutěže družstev mezi domácími Brity a Nizozemci. "Radost z každé shozené překážky Holanďanů byla na hranici. Očekával bych větší nadhled."

Víc se obává bezpečnostních opatření. "Bojím se, že budou nepříjemná. Nevím, jestli pro sportovce, ale určitě pro fanoušky." Zatímco Londýn oděl přísné kontroly do vlídnosti pořadatelů, Rusko razí striktnost.

Velké téma: 60 dnů do startu zimních olympijských her Čtěte v pondělí, 9. prosince.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Diváci budou potřebovat ke vstupu do regionu "povolenky". Dějiště olympiády a jeho okolí je už nyní přísně střeženo coby zapovězená zóna. "Dostat věci do Soči je logisticky náročné. Ale respektujeme to."

Hlasům kritickým k ruskému homofobnímu zákonu naslouchá šéf českých olympioniků s odstupem. "Už jsme si zvykli, že olympiáda je záminkou k tomu, aby někdo upozornil na téma, které je pro něj důležité."

Problém homosexuálních menšin vnímá jako účelový. Jedním dechem však dodává: "Neříkám, že s tím sympatizuju! Ale jestli to politici vidí jako velký problém, ať se to řeší politickou cestou, ať si neberou sportovce coby rukojmí."

Jako oponenturu negativům, která přibývají na konto Soči, zdůrazňuje Kejval myšlenku ředitele olympijských her MOV Gilberta Felliho: Na olympiádě je krásné, že každá je jiná a má náboj města a země, v níž se odehrává.

Přeloženo: Ponechte pořadateli právo na jeho přístup. "Budou to jiné hry. Některé věci se nám na nich nemusí líbit, ale musíme respektovat, že se odehrávají v jiné zemi. Jsem ve velkém očekávání, co přinesou."Další z rubriky

Ruský vicepremiér: Olympijské hry v Soči vydělaly 1,5 miliardy rublů

HRY SKONČILY. Momentka ze slavnostního zakončení zimních olympijských her v...

Olympiáda v Soči je nehorázně drahá, kritizovali jedni. Příjmy z her převýšily výdaje o 1,5...

Dobročinná aukce: zlatá bunda a snowboard Samkové vynesly 200 tisíc

Medailoví členové českého olympijského týmu věnovali část své olympijské

VIDEO Zimní olympijské hry v Soči byly z českého pohledu výjimečné a pár lidem zůstane výjimečná...

Olympijský víceboj rozhýbal školáky, první ročník jich přilákal 91 tisíc

Kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková navštívili školu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval seděl v pondělí se svým britským protějškem...Najdete na iDNES.cz