Olympionici mají nového šéfa, Jiráska v čele ČOV vystřídal Jiří Kejval

Nový předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval (vlevo) a jeho předchůdce Milan Jirásek. | foto: ČTK

1 2012
Volba se sice opakovala, přesto byla nakonec téměř jednomyslná. Předsedou Českého olympijského výboru se podle očekávání stal Jiří Kejval, dosavadní místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing. Bývalý veslař a šéf veslařského svazu byl jediným kandidátem na post, ze kterého po šestnácti letech odešel Milan Jirásek.

Čtyřiačtyřicetiletý Kejval byl na plénu aklamací zvolen do čtyřletého funkčního období, jeho premiérou v nové pozici tak budou zimní hry v Soči, které odstartují za 463 dnů.

První kolo hlasování bylo sice označeno za neplatné, protože volební lístek zvedlo víc členů, než kolik jich mělo mandát. V tom druhém byl však Kejval zvolen 85 hlasy, proti byl jeden a jeden se i zdržel.

"Moc děkuju za důvěru, cítím silný mandát," pronesl Kejval před delegáty. "Po prvním hlasování to sice byla snad 108procentní podpora, tehdy to vypadalo líp. Ale teď je to asi devětadevadesát a já ještě jednou děkuju."

Jiří Kejval

Narodil se 30. listopadu 1967 v Praze, od roku 1997 je předsedou Českého veslařského svazu, od roku 2006 členem výkonného výboru ČOV, před třemi lety byl zvolen za místopředsedu ČOV pro ekonomiku a marketing.

Býval reprezentačním veslařem, stál za kampaní Žijeme Londýnem i projektem Českého domu na letošní olympiádě.

Ještě jako student spoluzaložil firmu Techo na výrobu osvětlení, později i kancelářského nábytku, před několika lety Techo prodal nizozemské nábytkářské firmě Royal Ahrend, v níž je nyní členem představenstva.

Nový šéf výboru po oznámení výsledku s úsměvem vyslechl gratulaci od toho předchozího a pak dodal: "Po šestnácti letech střídám Milana Jiráska a dnes bych mu chtěl poděkovat, že to se mnou posledních osm let vydržel, i když to občas nebylo jednoduché. Cením ho si nejen jako předsedy, ale i jako člověka."

A odstupující Jirásek se dočkal potlesku vestoje od zaplněného sálu.

Kejval už s předstihem představil delegátům svou vizi, kterou nazval "Zlato pro všechny" a která má být spásou českého sportu. "Dvacet let jsme padali, a když všechno dobře půjde, tak dvacet let zase půjdeme nahoru," doufal úspěšný podnikatel.

Nový předseda olympioniků je třetím v pořadí v samostatné české historii. Působení Jiráska v čele ČOV předcházela práce sedminásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské.

Místopředsedou pro ekonomiku a marketing se po hlasování stal šéf atletického svazu Libor Varhaník, pro nějž hlasovalo 48 zástupců, a Kejvalovým zástupcem pro sport Miroslav Jansta, předseda basketbalové unie (52 hlasů). I oni vstupovali do boje jako jediní kandidáti na své posty a volba tak byla jen formalitou.

Místopředsedou pro olympismus se stal možná překvapivě František Kolář z České olympijské akademie, neolympijské sporty obstará florbalový prezident Filip Šuman.

O rozruch se během dne postaral olympijský vítěz v desetiboji z Barcelony 1992 Robert Změlík. Před jednáním distribuoval leták, na němž pod hlavičkou Českého klubu olympioniků sepsal seznam preferovaných kandidátů do výkonného výboru a lidí, které naopak do vedení ČOV volit nedoporučil. Sám hlasoval proti Varhaníkovi.

V uplynulém čtyřletém olympijském cyklu byl rozpočet ČOV navýšen o 37 milionů korun, přestože od Sazky 49 milionů chybělo. Vedení výboru zvýšilo příspěvky svazům na 274 milionů, naopak provozní náklady se snížily o 3,5 milionu korun.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Také na hrách v Tokiu bude startovat olympijský tým uprchlíků

Thomas Bach

Olympijských her v Tokiu se zúčastní stejně jako v Riu de Janeiro tým uprchlíků. Na žádost předsedy...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Personal Consult s.r.o.
Vedoucí controllingového oddělení (P4453)

Personal Consult s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 KčNajdete na iDNES.cz