Jistotu nemá ani mistr světa

8 2004
Praha - Cesta na olympijské hry je poseta zlomenými tužbami potenciálních medailistů. Osobností, jimž dveře ke slávě zůstanou zavřené. Nominace. V jediném slově jsou skryty obavy, hádky, zklamání, úleva. Je vždy spravedlivá? Není! V silných zemích často rozhoduje jediný závod o výsledcích čtyřletého úsilí. „To má svůj smysl,“ soudí šéftrenér českých plavců Jaroslav Strnad.

„Mají z koho vybírat. Musí své sportovce naučit závodit v pravou chvíli.“ Jenže pak se přihodí, že všemi opěvovaný Ian Thorpe spadne při australské kvalifikaci z bloků, je diskvalifikován - a nenominován.

„Takové rozhodnutí považuji za dětinské. Australané nemají k Ianovi patřičný respekt,“ říká i jeho nizozemský protivník van den Hoogenband.

Thorpe má i slavné předchůdce. Atleti Michael Johnson a Maurice Green propadli na dvoustovce při americké kvalifikaci v roce 2000.

Světový rekordman v desetiboji Dan O'Brian neskočil základní výšku o tyči v rozhodujícím závodě před Barcelonou 1992.
Pablo Morales byl trojnásobným světovým rekordmanem v plavání, když na nominačním mítinku třikrát doplaval třetí - a na olympiádu do Soulu 1988 nejel.

Čeští vodní slalomáři zvolili letos k výběru seriál pěti závodů. Není od něj oproštěna ani mistryně světa Štěpánka Hilgertová. „Bez otevřené nominace zastavíme konkurenci,“ zdůvodňuje šéftrenér Jiří Pultera.

Luboš Hilgert, muž a kouč šampionky, se proto hádal s trenérskou radou, raději by ladil formu v teplých krajích. „Byl kvůli tomu naštvaný celou zimu. Ale diskutovali jsme s ostatními a náš názor prohrál. Tím to pro mě končí,“ říká Hilgertová.

Českým plavcům na rozdíl od Thorpa stačí splnit limit. Svaz určil, že ho musí zaplavat po 9. květnu, přestože mezinárodní federace uznává limity už od loňského července.

„Nevím, jestli je to správné. Také jsem kvůli tomu překopala přípravu,“ povídá Ilona Hlaváčková.

V jiných sportech určují účastníky her výsledky minulého mistrovství světa. Boxer Rudolf Kraj si z něj přivezl bronz, přesto o Atény možná přijde.

Protože boxeři postupují jen kontinentálních kvalifikací. „Medaile je mi teď na houby,“ uvědomuje si. „Říká se, že na olympiádu by měli jet všichni nejlepší. Ale to je lež. Stačí, když vás v kvalifikaci zaříznou rozhodčí.“

Autor:

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Najdete na iDNES.cz