Jistotu nemá ani mistr světa

8 2004
Praha - Cesta na olympijské hry je poseta zlomenými tužbami potenciálních medailistů. Osobností, jimž dveře ke slávě zůstanou zavřené. Nominace. V jediném slově jsou skryty obavy, hádky, zklamání, úleva. Je vždy spravedlivá? Není! V silných zemích často rozhoduje jediný závod o výsledcích čtyřletého úsilí. „To má svůj smysl,“ soudí šéftrenér českých plavců Jaroslav Strnad.

„Mají z koho vybírat. Musí své sportovce naučit závodit v pravou chvíli.“ Jenže pak se přihodí, že všemi opěvovaný Ian Thorpe spadne při australské kvalifikaci z bloků, je diskvalifikován - a nenominován.

„Takové rozhodnutí považuji za dětinské. Australané nemají k Ianovi patřičný respekt,“ říká i jeho nizozemský protivník van den Hoogenband.

Thorpe má i slavné předchůdce. Atleti Michael Johnson a Maurice Green propadli na dvoustovce při americké kvalifikaci v roce 2000.

Světový rekordman v desetiboji Dan O'Brian neskočil základní výšku o tyči v rozhodujícím závodě před Barcelonou 1992.
Pablo Morales byl trojnásobným světovým rekordmanem v plavání, když na nominačním mítinku třikrát doplaval třetí - a na olympiádu do Soulu 1988 nejel.

Čeští vodní slalomáři zvolili letos k výběru seriál pěti závodů. Není od něj oproštěna ani mistryně světa Štěpánka Hilgertová. „Bez otevřené nominace zastavíme konkurenci,“ zdůvodňuje šéftrenér Jiří Pultera.

Luboš Hilgert, muž a kouč šampionky, se proto hádal s trenérskou radou, raději by ladil formu v teplých krajích. „Byl kvůli tomu naštvaný celou zimu. Ale diskutovali jsme s ostatními a náš názor prohrál. Tím to pro mě končí,“ říká Hilgertová.

Českým plavcům na rozdíl od Thorpa stačí splnit limit. Svaz určil, že ho musí zaplavat po 9. květnu, přestože mezinárodní federace uznává limity už od loňského července.

„Nevím, jestli je to správné. Také jsem kvůli tomu překopala přípravu,“ povídá Ilona Hlaváčková.

V jiných sportech určují účastníky her výsledky minulého mistrovství světa. Boxer Rudolf Kraj si z něj přivezl bronz, přesto o Atény možná přijde.

Protože boxeři postupují jen kontinentálních kvalifikací. „Medaile je mi teď na houby,“ uvědomuje si. „Říká se, že na olympiádu by měli jet všichni nejlepší. Ale to je lež. Stačí, když vás v kvalifikaci zaříznou rozhodčí.“

Autor:


Další z rubriky

První úspěchy z OH mládeže: vzpěrač Polák má bronz, judista Bezděk stříbro

Martin Bezděk (v modrém) při nástupu do techniky Uči Mata na turnaji Evropského...

Prvních úspěchů na začátku olympijských her mládeže v Buenos Aires se dočkali i čeští...

První české zlato z olympiády mládeže zařídila plavkyně Seemanová

Barbora Seemanová

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires pro českou...

Bobistka Sergejevová nedostane trest za dopingový případ na ZOH

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová (vpravo) a Anastasia Kočeržovová před...

Ruská bobistka Naděžda Sergejevová nedostane dodatečný trest za svůj dopingový nález na...Najdete na iDNES.cz