Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jonesová se za prohru nestydí

29 2000
S y d n e y - Její sen vklínit se do společnosti Owense a Lewise vyprchal, jakmile po svém šestém pokusu viděla červenou vlajku nad hlavou rozhodčího. Marion Jonesová přešlápla čtyřikrát ze svých šesti pokusů v dálkřském finále a třetím místem tak ztratila možnost získat pět zlatých olympijských medailí. Američanka však nebere tento relativní neúspěch osudově. "Jsem zklamaná, ale Drechslerová si vítězství zasloužila," říká.

Čtřiadvacetiletý sprinterský fenomén současné ženské atletiky už měl za sebou triumfy na stovce i dvoustovce. V nich potvrdila svou jednoznačnou nadvládu nad zbytkem pole. Skok je ovšem něco jiného. Jž před olympiádou se ozývaly hlasy expertů tvrdících, že Jonesová nezvládá dobře skokanskou techniku a v souboji s nejlepšími bude mít potíže.

Finále dálkařské soutěže nezastihlo Jonesovou v optimálním rozpoložení. Snad za to mohl velký tlak okolí živený navíc dopingovým skandálem jejího manžela, amerického koulaře C.J. Huntera. Snad právě soušet všech nepříznivých faktorů způsobil, že sympatická atletka přešlápla při svém úvodním skoku a pak i při posledních třech. Nakonec lze říci, že vytěžit bronz z pouhých dvou skoků není nijak špatný výsledek.

Jak se pro Jonesovou finále nevyvíjelo příznivě, přecházela stále častěji nervózně v rozcvičovacím prostoru. Před posledním skokem pohlédla na sydneyské nebe, dvakrát se nadechla a vyrazila k poslednímu skoku, který jí mohl přiblížit splnění snu. Zabořila se do písku kolem sedmimetrové hranice. S obavami se ohlédla k rozhodčímu, který již předtím třikrát zvedl červený praporek. Když jej zahlédla počtvrté, její věčně rozesmátý obličej neukryl zklamání.

Sen vzal zasvé. Tedy alespoň pro následující čtyři roky. Jonesová však nebere neúspěch tragicky. "Možná budu příště alespoň o něco klidnější," vidí výhodu takovéto zkušenosti. "Ať si lidé říkají, co chtějí. V každém případě se budu moci podívat do zrcadla a říci, že jsem ze sebe vydala to nejlepší." A prohra s devětatřicetiletou Drechslerovou? "Závodila jsem proti jedné z nejlepších dálkařek všech dob, to budu moci za 30 let říkat svým vnoučatům."

Nyní čekají na Jonesovou ještě boje ve štafetách na 100 a 400 metrů. Pokud v nich vybojuje medaile, stane se i každopádně jednou z hrdinek letošní olympiády.

Marion Jonesová gratuluje na stupních vítězů zlaté Heike Drechslerové

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz