Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jonesová v Sydney dopovala, tvrdí Hunter

23 2004
Praha - Americká atletka Marion Jonesová užívala zakázané podpůrné prostředky na olympijských hrách v Sydney 2000, kde získala pět olympijských medailí, z toho tři zlaté. Ve výpovědi před federálními vyšetřovateli to uvedl Jonesové bývalý manžel, koulařský mistr světa ze Sevilly 1999 C. J. Hunter.

Marion Jonesová je jednou z podezřelých v kauze laboratoře Balco, která sportovcům dodávala zakázané prostředky v čele s dříve neidentifikovatelným steroidem THG, jako jediná však nebyla obviněna. Neexistují proti ní důkazy a nikdy neměla pozitivní test.

Hunter byl jen obětí

Její bývalý manžel, mistr světa ze Sevilly 1999 C. J. Hunter v Sydney 2000 nestartoval  před Hrami měl totiž čtyřikrát pozitivní test na steroidy, Jonesové současnému příteli Timu Montgomerymu hrozí v kauze Balco doživotní trest.

Sama americká atletka se od návratu na atletické ovály trápí - na nedávné americké olympijské kvalifikace skončila pátá v běhu na 100 m, vyhrála skok do dálky a odstoupila z běhu na 200 m. V Aténách bude obhajovat pouze bronz z dálkařského sektoru. Vedle toho podstupuje už několik měsíců vyšetřovací procedury, absolvovala test na detektoru lži.

A teď jí "zavařil" bývalý manžel. Vzpomínáte ještě na tu dojemnou scénu, když se C. J. Hunter rozbrečel na tiskové konferenci v Sydney, kde vysvětloval svůj pozitivní test? Prý byl obětí kontaminovaného výživového doplňku. Marion Jonesová seděla vedle něj a obhajovala jej.

Krátce po olympiádě se s ním rozešla, v roce 2002 se hvězdný pár rozvedl. A teď?

EPO si prý Jonesová píchala sama

Dva americké deníky - San Francisco Chronicle a San José Mercury News - přinesly části výpovědi C. J. Huntera před federálními vyšetřovateli. Co v ní stálo?

Že zakázané prostředky užívala Marion Jonesová před, v průběhu i po olympijských hrách v Sydney.

Že si podpůrné prostředky brala od Victora Conteho a trenéra Trevora Grahama.

Že důkazem užívání zakázaných látek jsou akné, které začala mít atletka ve velké míře v roce 2000 a maskovala je make-upem.

Že týden před začátkem olympijských her v Sydney Hunter podepsal šek na 7350 dolarů pro Victora Conteho za konzultace.

Že jí zakázané látky přivezl do Austrálie trenér Trevor Graham.

Že Jonesová brala inzulín, růstový hormon, EPO a také látku s názvem "clear", později identifikovanou jako THG.

Že jim Conte posílal látky službou Federal Express a pro zpáteční adresu využíval falešného jména Vince Reed.

Že Jonesová měla s sebou v Sydney růstový hormon a steroid "clear". Pokud to bylo zapotřebí, sám C. J. Hunter ji píchal injekce s dávkami. "Také ji viděl, jak si EPO píchá sama," řekl jeden z vyšetřovatelů Erwin Rogers. "Látku si prý aplikovala lehce zepředu na boku těsně pod kůži. Zpočátku jí prý podával látky sám, neboť Jonesová si nechtěla píchat injekce do této oblasti sama," dodal Rogers.

Jde o pomstu bývalého koulaře?

Na to všechno si pětatřicetiletý C. J. Hunter, který v současné době působí jako kondiční trenér fotbalistů Severní Karolíny, vzpomněl v průběhu své dvaapůlhodinové výpovědi před federálními vyšetřovateli.

Důkazy? Žádné.

Fotografie Jonesové, ze kterých se dá vyčíst výrazná vrstva make-upu nebo velké množství akné, neexistují. Šek na 7350 dolarů se také nenašel.

"Obrátíme se na federální autority, aby jeho výpověď prošetřili. Je zločin lhát vyšetřovatelům," brání Jonesovou její právník Joseph Burton. Huntera označil za člověka, který hledá způsob, jak se své ex-manželce pomstít.

Osmadvacetiletá Marion Jonesová se zatím k celé kauze nevyjádřila. Ve své biografii s názvem "Život v rychlé dráze", která právě přichází na trh, říká: "Vždycky jsem měla jasný názor: Jsem proti podpůrným prostředkům. Nikdy jsem je nebrala a nebudu."

Sám C. J. Hunter však ve výpovědi také přiznal, že bral zakázané prostředky od Victora Conteho - ale až po skončení kariéry! S Contem se seznámil v Sydney, kde jej šéf laboratoře Balco obhajoval i na tiskové konferenci a po skončení kariéry využil jeho pomoci s hubnutím. V průběhu kariéry však prý nevzal jediný zakázaný prostředek. Ale kariéru mu ukončil doživotní zákaz činnosti...

Pět medailí Marion Jonesové z olympijských her v Sydney 2000. Podle C. J. Huntera nejsou čisté.

Autor:


Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...Najdete na iDNES.cz