Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jonesovou zastavila dálkařská legenda

30 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje MF Dnes)Heike Drechslerová tomu stále nemohla uvěřit. Chytala se za hlavu, točila se dokolečka, tančila. A smála se. V dálkařské soutěži olympijských her zbýval jediný pokus a byla to právě Němka Drechslerová, která se k němu měla rozběhnout. V té chvíli vedla, a tak bylo jasné, že vyhraje olympiádu. V šestatřiceti letech. Drechslerová se rozeběhla a proběhla doskočiště. To na věci nic nezměnilo. Vyhrála a kromě toho rozbila plán Američanky Marion Jonesové. Ta skončila třetí a pět zlatých medailí, o jejichž zisk se pokoušela, už v Sydney nezíská.

"Je to naprosté překvapení," říkala Drechslerová. "Před rokem už jsem závodění chtěla nechat. Ale pořád miluji sport a tohle byla olympiáda. Řekla jsem si, že ještě rok vydržím." Drechslerová je legendou ženského skoku do dálky. Je dvojnásobnou olympijskou vítězkou a dvojnásobnou mistryní světa. První titul vyhrála v roce 1983 na světovém šampionátu v Helsinkách teprve v osmnácti letech. Před rokem, když kvůli zranění přišla o účast na mistrovství světa, už přemýšlela o konci kariéry. Zvítězila příslušnice staré školy.

Rychlý rozběh, přesný odraz, elegantní let a dopad, při kterém dovedně využívá ohebnosti svého těla a zkušeností ze stovek skoků.

Jonesová, v téhle disciplíně cizinka ze světa sprintu, se dálkařské legendě může za normálních okolností těžko rovnat. Jako jediná ze světové špičky dopadá nohama do písku. Působí to sice komicky, ale Jonesová je tak rychlá, že i tak dokáže skočit daleko. Včera ji od vítězství dělilo sedm centimetrů.

Včera jí možná scházelo právě o něco víc dálkařského umění. Čtyřikrát ze šesti pokusů přešlápla. Po posledním z nich se netrefila o půlku boty. "Vnitřně jsem trochu zklamaná, ale Heike si dnes zlato zasloužila," řekla Jonesová. "Moje cesta za pěti zlatými medailemi sice skončila, ale ničeho nelituji. Ze tří dosavadních možností jsem prostě zasáhla jen dvakrát."

Jonesová na olympiádě už vyhrála závody na 100 i 200 metrů a kromě dálky bude startovat ještě ve štafetách na 4x 100 a 4x 400 metrů. Díky pokusu o zisk pěti zlatých medailí se stala spolu s Australankou Cathy Freemanovou hlavní mediální hvězdou her.
K tomuhle tlaku se navíc přidal pozitivní dopingový nález jejího manžela, amerického koulaře C. J. Huntera. Jonesová před pár dny na tiskové konferenci vystoupila po jeho boku, ale tvrdí, že tahle událost na ni neměla vliv. "Soustředím se jenom na běhání a skákání. To mě plně zaměstnává," řekla.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz