Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Jsem prostě zlatý párek, jásal Northug po vítězném sprintu

Norský závodník Petter Northug projíždí jako první cílem olympijského závodu ve sprintu dvojic | foto: AP

23 2010
Předpoklady naplnil až ve svém čtvrtém vystoupení na olympijských hrách a v jeho tváři se zračila obrovská úleva. Norský běžec na lyžích Petter Northug si ve sprintech dvojic dojel pro zlato.

Trojnásobný mistr světa z Liberce si vítězství s Öysteinem Pettersenem náležitě užíval.

"Sbírat loni zlaté medaile byl skvělý pocit, ale tohle je asi víc, protože jsem se stal olympijským vítězem. Po tom, jak se mi tady na hrách zatím vedlo, je tohle vítězství o to příjemnější," uvedl Northug, který v úvodních třech závodech zaostal za očekáváním.

V úvodní patnáctce volnou technikou obsadil i vinou špatně namazaných lyží 41. místo.

Pak si trochu spravil náladu třetím místem ve sprintu, ale ve skiatlonu kvůli zlomené hůlce 1,5 kilometru před cílem nemohl uplatnit svůj drtivý finiš a skončil jedenáctý.

Své úžasné zrychlení předvedl až v pondělí, kdy nedal v cílové rovince šanci soupeřům z Německa a Ruska.

"Po tom skiatlonu jsem měl ohromnou motivaci. Hodně jsem toužil vynahradit si to v jednom z posledních startů," prohlásil čtyřiadvacetiletý lyžař. "Na posledním úseku jsem věděl, že už je to zase na mně. Dostal jsem šanci a povedlo se. Byl to skvělý závod," liboval si Northug.

Před závodem na 6x1,6 kilometru volnou technikou se však znovu zdálo, že mu triumf ve Vancouveru není souzen. S Northugem měl startovat nejlepší sprinter posledních sezon Ola Vigen Hattestad, který však onemocněl.

Pettersen ale roli náhradníka zvládl. "Můj výkon mě trochu zklamal, ale naštěstí jsem tu měl Pettera," neskrýval sedmadvacetiletý běžec, který ještě nikdy nevyhrál závod Světového poháru.

Po doběhu stejně jako Northug hýřil dobrou náladou a jal se vysvětlovat novinářům, proč má přezdívku Párek.

"Jestli myslíte, že to nějak souvisí s určitou částí mého těla, tak vás zklamu. Někteří lidé mají prostě dojem, že v lyžařské kombinéze vypadám jako párek. Tak proto, ale jsem zlatý párek!" jásal.

Northug na stadionu přespurtoval stejně jako loni v Liberci v závodě štafet Němcm Axela Teichmanna, který proběhl cílem o 1,3 sekundy později. "Nijak jsem se na něj nesoustředil. Zajímal mě jen můj závod a má technika," prohlásil Teichmann, jehož parťák Tim Tscharnke se stal ve 20 letech a 71 dnech podle agentury AP nejmladším olympijským medailistou v běhu na lyžích.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze