Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Jsi hazardér, čte si Sudová v diskusích. Asi nejsem normální, ale pojedu, říká

Nikola Sudová na tiskové konferenci v olympijské vesnici. | foto: ČTK

11 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Očekávání fanoušků akrobatickou lyžařku Nikolu Sudovou nestresuje, po zranění kolene se pere hlavně se svým vlastním očekáváním. "Nechci se smířit s tím, že bych kopec mohla sjet jen napůl. Jsem přesvědčená, že mohu jet naplno, a budu zklamaná, pokud to nevyjde," říká dva dny před svým olympijským závodem.

Bronzová medailistka z loňského mistrovství světa má za sebou první trénink v boulích na olympijské sjezdovce v Cypřišových horách. Bylo to několik testů naráz.

Vydrží koleno? Bude sedět ortéza? Jaká je trať postavená navzdory nepříznivému počasí?

A výsledky? 1. Vydrželo. 2. Nesedí. 3. Nepříjemně zledovatělá.

Nápis na dveřích v pokoji, kde bydlí Nikola Sudová.Lednové zranění kolenních vazů krutě nabouralo medailové plány české akrobatky. Sudová se osudu postavila, nechala si na míru vyrobit speciální ortézu a do závodu, který měl být jejím životním, půjde. Už pozítří!

"Mám před sebou ještě dva tréninky. Ideální plán je takový, že ve čtvrtek vyzkoušíme sjet kopec v celku s rovnými skoky, popřípadě zkusíme už i nějaký manévr, no a v pátek bych si ráda dala celou jízdu načisto," plánuje Sudová.

Ovšem připustí i možnost, že první jízda v plné zátěži bude až ta sobotní závodní: "Je to docela reálná varianta. Pokud koleno při tréninku v nějaké bouli zabolí, nemá cenu riskovat, že by znovu nateklo. Pak bych si musela vše nechat až na závod."

Na ledu zraněné koleno bolí

První trénink v Cypřišových horách v úterý ukázal, že i se zraněným kolenem Sudová kopec sjede, ale bezbolestná idylka to nebude. "Boule jsou ledové a koleno těžko snáší rány," přiznává.

Po úterní ledovce přišlo ve středu sněžení, v Cypřišových horách napadlo pět centimetrů nového sněhu. Předpověď však hrozí víkendovým deštěm. "Led je pro mě nejhorší, měkčí sníh by mi vyhovoval," říká Sudová.

Každou její jízdu teď vedle trenéra Radka Herota sleduje i lékař Vladislav Hospodár.

K zásahu, který si Sudová vyžádala, však doktorát z medicíny zapotřebí nebyl. "Nepatrně mi sjížděla ortéza, a tak mi jí Radek stříbrnou tejpovací páskou přilepil k noze," prozrazuje osmadvacetiletá lyžařka. "Ortézu mi sice dělali na míru, ale asi jsem ještě měla oteklou nohu."

Kalifornské autobusy do hor nevyjely

Velmi prozíravé bylo rozhodnutí prchnout na poslední dny před závodem z olympijské vesnice do soukromého ubytování nedaleko závodní sjezdovky. "Nezdržuje nás dlouhé cestování," pochvaluje si Nikola Sudová. "Máme pronajaté celé parto v rodiném domě."

Boulařka má velkou výhodu oproti soupeřkám, které podstupují až hodinu a půl trvající přesuny. "Autobusy nestíhají, musely se posunovat tréninky," dodává Sudová zkušenost, kterou udělala i její mladší sestra Šárka, členka českého týmu, která však bydlí ve Vancouveru.

Příkré výjezdy do kopců Cypřišových hor nezvládaly autobusy, které si pořadatelé olympijských her vypůjčili z Kalifornie. Kanaďani tak museli narychlo objednat 99 nových autobusů.

Tréninkový plán na úterý Sudová s Herotem nenaplnili, ale zádrhel s ortézou za to nemohl. "Lanovka u trati je moc dlouhá, každá jízda tak zabere víc času, než jsme předpokládali."

O zranění Sudová se soupeřkami občas prohodí slovo. Lyžaři se zajímají a mají pro ni pochopení, mnozí už v kariéře řešili stejné starosti. "Není to jako u nás doma, kde jsem pro spoustu lidí za blázna," usměje se.

Jde za svým snem a uvědomuje si rizika. "Ale nechci se smířit s tím, že to nevyjde," říká rodačka z Jablonce, která bez despektu pročítá internetové diskuse, kde bývá velmi často označována za nesoudného hazardéra.

"Je to názor, neodsuzuju to. Jenže většina lidí nikdy nebyla v mé situaci. Dvanáct let za něčím jdu, a teď se toho mám vzdát, i když je šance, že závod zvládnu? Asi nejsem úplně normální. Normální není průběh zranění, rekonvalescence, a tak nebude asi normální ani mé rozhodování," uzavírá Nikola Sudová.

Boulařky budou o medaile bojovat hned v první soutěžní den zimní olympiády. Kvalifikace jim v sobotu začíná v 16:30, finálový závod v půl osmé. V Česku jsou časy o devět hodin posunuté a přesahují přes půlnoc, začátky jsou v 1:30 a ve 4:30.

Nikola Sudová nechyběla od března 2007 ve finálové dvanáctce v žádném závodě, do kterého nastoupila. A sérii si nechce pokazit zrovna na olympiádě.

Čtěte v Pátek v MF DNES

Vše kolem závodu v boulích - o jeho náročnosti i rizicích pro koleno - čtěte v pátečním vydání deníku MF DNES v sešitu Olympiáda.

.


Najdete na iDNES.czmobilní verze