Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Jsou na cestě další české medaile? Šanci mají Bauer, Sáblíková i Kraus

Získá další medaili? Lukáše Bauera čeká závod s hromadným startem.| | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2010
Richmond (Od zvláštního zpravodaje MFDNES) - Alpští lyžaři s oblibou tvrdí: Obří slalom je praotcem všech našich disciplín. Od něj se vydáváte ke slalomu i sjezdu. Také rychlobruslaři mají disciplínu, která je průsečíkem všech tratí: patnáctistovku. Jedinou distanci, která svádí proti sobě sprinterky i vytrvalkyně.

Tady se zítra utkají Christine Nesbittová, domácí šampionka ze závodu na 1 000 metrů, s Martinou Sáblíkovou, dominantní ženou na 3 000 metrů, i s dlouhým zástupem dalších lačných soupeřek.

"Je to zvláštní trať. Potřebujete na ni výbušný, rychlý rozběh, ale i techniku na dlouhé distance," povídá Karolína Erbanová.

Také pro dvě české rychlobruslařky na vancouverských hrách platí: pouze na patnáctistovce půjdou do akce obě. Ale po odlišné přípravě. Pro Sáblíkovou je závod mezistanicí na pouti k plánovanému druhému zlatu z 5 000 metrů. Pro Erbanovou jde naopak o vrchol her.

"Trénink na patnáctistovku se od dlouhých tratí hodně liší, je to víc silová disciplína. Museli bychom víc chodit do posilovny," říká kouč Petr Novák. Se Sáblíkovou už zahájil sedmidenní tréninkový blok, směřující ke klání na 5 000 metrů.

Zprávy

ve vašem mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE.

Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče. Ráno si můžete zkontrolovat noční výsledky, cestou do práce vám neuteče ani minuta z on-line reportáží.

Více ZDE.

"Najezdí toho radši víc, nepřítel nespí. Proto nebudu upravovat její přípravu kvůli patnáctistovce. Tu pojede z plného běhu." Přesto Novák věří, že minimálně jedna z jeho dívek bude v první šestce, ne-li na pódiu medailistek,

"Formu mají obě." Sáblíková o ambicích radši nemluví a odpovídá: "Uvidíme." Nic ji nebolí, únava z trojky je pryč. "Vždycky odeznívá líp, když se zadaří." Energií jí nabily návštěva hokejového mače Česko – Slovensko i výkony Erbanové. "Martina to se mnou děsně prožívá," říká mladší kolegyně.

Ve čtvrtek vedle sebe šlapaly na rotopedu krátce poté, co Erbanová dokončila svoji rozjížďku na 1 000 metrů, na obrazovce pozorovaly další páry a Sáblíková nadšeně ukazovala: "Tahle skončila za tebou. A tahle taky."

Výkony Sáblíkové na 1 500 metrů byly během sezony proměnlivé jako vancouverské počasí.

Byla sedmnáctá po nemoci v Heerenveenu, osmá v Salt Lake City, ale také třetí v Hamaru a druhá v Berlíně! "Pořád má o něco větší šanci uspět než Karolína," říká kouč. "Nemá sice tak rychlý rozběh, ale má rychlostní vytrvalost v posledním kole. Když to Martině sedne a dá první třístovku za 27 vteřin, stát se může všechno."

Snad je i dobře, že se Sáblíková svými ambicemi na této trati příliš nezabývá. Není nervózní. A z klidu se může narodit velký výsledek. Žádný Čech ještě nezískal na jediných zimních hrách tři medaile. Česká hvězda může položit v neděli základ k tomu, aby za týden tato věta už neplatila.

Medailové šance Čechů podle MF DNES


Lukáš Bauer (skiatlon) Hromadný start není vyloženě jeho. Když se požene velké pole společně do finiše, šance bude mít pramalé. Ale Bauer ve formě umí pole roztrhat. Šance na medaili: 50 procent.


Tomáš Kraus (skikros) Nevyzpytatelný, zrádný závod. Skikros nikdy na olympiádě nebyl, tlak je obří. Pro zlato si jede Kanada, celkem na něj myslí 10 mužů, Kraus mezi nimi. Šance na medaili: 40 procent.


Martina Sáblíková (1 500 m) Trať prý jede "jen tak mimochodem". Umí být druhá i na chvostu desítky. Nikde jinde není takový přetlak favoritek. Ale zlatá trojka ji nakopla. Šance na medaili: 40 procent.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze