Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Judista Krpálek: Chci medaili pro syna. Sílu mu dodá talisman od ženy

5 2016
Právě díky němu už nevnímají čeští sportovní fanoušci judo pouze přes osobu Františka Koudelky z kultovního snímku Jáchyme, hoď ho do stroje. Pětadvacetiletý Lukáš Krpálek by chtěl na olympijských hrách v Riu získat poslední velkou medaili, která mu ve sbírce chybí. Při zahajovacím ceremoniálu navíc urostlý judista ponese českou vlajku.

Při čtvrtečním večerním odletu Krpálek zopakoval, že být vlajkonošem na olympiádě je pro něj velká čest. „Nečekal jsem to, výborných sportovců máme strašně moc. I když někteří budou přilétat až ve druhé půlce olympiády. Ale i tak jsem si myslel, že zvolí někoho jiného. Když mi to Martin Doktor zavolal, měl jsem radost a se ctí to přijal. Jsem rád a moc se těším,“ řekl mistr světa z roku 2014 a dvojnásobný evropský šampion.

Cítíte velkou zodpovědnost?
Ani ne, půjdeme si to hlavně všichni užít. Já se samozřejmě budu snažit podat maximální výkon. Ale pro každého sportovce je na olympiádě důležitější věc než zahájení, a tou je samotný závod. Pro mě to nastane jedenáctého, tam se budu snažit uspět.

Fotogalerie

Lukáš Krpálek

Patříte mezi kandidáty na medaili, připouštíte si větší tlak okolí?
Musím říct, že žádný tlak necítím. Jedu tam s jediným cílem - chci podat maximální výkon, za který se nebudu muset stydět. Když se to povede, tak by mohla medaile vyjít. Připraven jsem dobře a zatím necítím, že by mě tlak svazoval. Naopak. Vím, že tam je dost lidí, kteří na medaili mají. Věřím, že když mi to sedne, tak bych ji mohl získat já. (O soupeřích, které mu přisoudil los, v tu chvíli Krpálek nevěděl.)

Na minulé olympiádě v Londýně jste smolně vypadl ve čtvrtfinále. Teď odjíždíte poprvé v roli otce. Jaké to je?
Od rodiny se mi odjíždělo těžko, mám syna teprve měsíc doma, ale už jsem se spolu sehráli. Bylo těžké se rozloučit a odjet na dvanáct dní. Už teď se těším, jak se budu vracet. Rozhodně bych chtěl malému přivézt nějakou medaili a říct mu, že jsem ji vybojoval pro něj. To by bylo hezké. Bude to těžké, ale doufám, že to vyjde.

Jak jste se sehráli? Už umí syn Antonín fandit?
To ještě ne. Ale sehráli jsme v tom smyslu, že jsem přišel z tréninku, vzal jsem malýho a šli jsme si na hodinku dvě lehnout. Pak se najedl, já šel na další trénink, potom jsme zase spolu odpočívali. Je to spáč. Doufám, že bude hodný i dál.

Dala vám manželka něco s sebou?
Dostal jsem talisman, je to taková figurka, má přinášet štěstí a dodávat člověku sílu. Doufám, že mi obojí opravdu přinese.

Máte zprávy od kolegů judistů, kteří vyrazili už dřív, jak to v Riu vypadá?
Komunikovali jsme spolu, každý den si telefonovali. Slyšel jsem, že tam nedostatky jsou. Ale věřím, že Brazilci se budou snažit to maximálně dotáhnout, než olympiáda naplno začne. Jsem zvědavý, jaké to tam bude. Ale na olympiádě už jsem byl, na Evropských hrách, univerziádě. Objezdil jsem toho dost...

Podívejte se na reportáž ze čtvrtečního odletu olympioniků


Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....Najdete na iDNES.cz