Zlatý Krpálek! Český judista slaví na olympiádě historický triumf

ZLATÁ RADOST. Český judista Lukáš Krpálek zvítězil v olympijském finále nad Elmarem Gasimovovem z Ázerbájdžánu. (11. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2016
Česká výprava slaví na olympiádě v Riu de Janeiru první zlatou medaili. Vybojoval ji judista Lukáš Krpálek, který na turnaji vyhrál všech pět zápasů. Ve finále zdolal před časovým limitem Elmara Gasimova.

Krpálek zavřel oči a na stupních vítězů si pobrukoval slova české hymny. To už mu na krku visela zlatá medaile pro nejlepšího judistu hmotnostní kategorie do 100 kilogramů.

Už tak dojemný okamžik vygradoval při společném focení, když vytáhl fotografii kamaráda Alexandra Jurečky, který před necelým rokem tragicky zemřel při potápění.

„Bojoval jsem pro obrovského kamaráda, co tu bohužel není. Medaili jsem mu slíbil,“ vysvětloval.

Krpálek k titulům mistra světa (2014) a Evropy (2013, 2014) přidal ještě cennější triumf. Dokázal to jako první český judista v historii. Zatím jedinou medaili vybojoval v roce 1980 Vladimír Kocman, který v Moskvě skončil třetí.

Finále proti Elmaru Gasimovovi z Ázerbájdžánu ukončil dvacet sekund před koncem chvatem „ouči-gari“ - svou nohu zahákl za nohu soupeře, kterého podrazil na záda.

Ipon! To v judu znamená vítězství před časovým limitem.

Krpálek roztáhl ruce a zařval radostí.

Pak se dlouho objímal s trenérem Petrem Lacinou.

A plácal si s kamarády, kteří mu fandili na tribuně.

V tu chvíli už platilo slovní spojení „Lukáš Krpálek - olympijský vítěz“.

Pětadvacetiletý český judista na cestě ke zlatu zdolal pět soupeřů. Poradil si s bývalým mistrem světa, úřadujícím světovým šampionem, úřadující světovou jedničkou... Těžko si představit složitější los.

„Jsem z toho úplně hotovej. Poslední rok je jako pohádka, ve všem se mi dařilo. Sice jsem na posledních turnajích nevyhrával, ale doma na mě čeká úžasná rodina a skvělý syn. Jsem hrozně šťastný, že malýmu přivezu medaili,“ radoval se Krpálek.

Do finále se probojoval přes Cyrilla Mareta. Od začátku byl aktivnější a po necelých dvou minutách si vysloužil trest pro soupeře. Zápas však ukončil před časovým limitem, když Francouze udržel dvacet sekund na lopatkách, což v judu znamená ipon.

Předtím ve čtvrtfinále porazil japonského šampiona Ryunosukeho Hagu na tresty, protože ani jeden judista nepředvedl bodovanou techniku. Soupeř dostal dvě šida, čili žluté karty, za pasivitu a za vyšlápnutí z tatami.

Fotogalerie

Krpálek slaví zlato

Úplně stejně zvítězil Krpálek také v osmifinále nad Maximem Rakovem z Kazachstánu. Aktivním stylem si vynutil pro soupeře dvě šida. Také tento zápas skončil po pěti minutách 0:0.

„Cítím, že na tom nejsem dobře chvatově. Všechny zápasy jsou taktické a vydřené do poslední chvíle, ještě jsem nevyhrál na ipon, ale tady to není důležité. Důležité je dovést zápasy do vítězného konce,“ poznamenal Krpálek před finálovým blokem.

Nejatraktivnější byl první zápas. V něm Krpálek nastoupil proti podsaditému Fonsekovi, jehož styl zrovna nemusí. Po dvou minutách prohrával na juko (nejnižší ohodnocení techniky), které portugalský soupeř dostal za povedený chvat „o-soto-gari“.

Český judista měl však drtivý závěr. Během dvaceti sekund si vynutil tři tresty pro soupeře a skvělou závěrečnou minutu završil povedeným chvatem „sumi-gaeši“, který rozhodčí ohodnotili jako wazari. V závěrečných dvaceti sekundách už Krpálek náskok 10:1 udržel.

„Celou dobu jsem prohrával, ale pořád jsem se snažil udělat nějakou techniku nebo ho donutit k trestům. Byl jsem aktivnější a nakonec to dobře dopadlo. Jsem rád, že mám první kolo úspěšně za sebou,“ prohodil Krpálek.

Večer z něj byl olympijský šampion.

Výsledky

Judo

Muži - do 100 kg: 1. Krpálek (ČR), 2. Gasimov (Ázerb.), 3. Maret (Fr.) a Haga (Jap.), 5. Frey (Něm.) a Blošenko (Ukr.), 7. Darviš (Egypt) a Gvinijašvili (Gruz.).

Ženy - do 78 kg: 1. Harrisonová (USA), 2. Tcheumeová (Fr.), 3. Aguiarová (Braz.) a Velenšeková (Slovin.), 5. Malzahnová (Něm.) a Castillová (Kuba), 7. Joová (Maď.) a Powellová (Brit.).

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...Najdete na iDNES.cz