Judista Nomura slavil třetí zlato

14 2004
Atény - Japonec Tadahiro Nomura se zapsal do historie jako první judista, kterému se třikrát podařilo vyhrát olympijské hry. Po Atlantě a Sydney dokonal zlatý hattrick v Aténách, když znovu vyhrál nejlehčí váhovou kategorii do 60 kilogramů. Ve finále porazil Gruzince Chergianiho, který doplatil na pasivitu.

Mezi ženami zopakovala čtyři roky starý úspěch jeho krajanka Rjoko Tamuraová-Taniová, která má ve své bohaté sbírce i šest titulů mistryně světa. Kolébka juda tak slaví po prvních dvou olympijských soutěžích dvě zlaté medaile.

Nomurovu sérii na olympijských tatami mohl jako poslední překazit Gruzínec Nestor Chergiani, ale z drobného Japonce měl ve finále přílišný respekt a byl třikrát potrestán za pasivitu. Krátce předtím poprvé rozjásala japonskou výpravu Taniová, když v duelu o zlato porazila na vazari vicemistryni světa Frederique Jossinetovou.

Taniová se už jako šestnáctiletá probila do finále na hrách v Barceloně a tehdy získala stejně jako v Atlantě stříbro. Po Sydney se dnes znovu dočkala kovu nejcennějšího a může v klidu odejít do sportovního důchodu, jak plánovala.

Jediná česká judistka v Aténách Andrea Pažoutová se představí ve středu 18. srpna, kdy je v nové olympijské hale Ano Liossia na programu její váha do 70 kg.

Muži - do 60 kg:
Finále:
Nomura (Jap.) - Chergiani (Gruz.) rozhodnutím rozhodčích.
o 3. místo: Tsagaanbaatar (Mong.) - Uematsu (Šp.) juko, Čche Min-ho (Korea) - Achondzade (Írán) ipon,
semifinále: Nomura - Tsagaanbaatar ipon, Chergiani - Achondzade vazari,
čtvrtfinále: Chergiani - Staněv (Rus.) vazari, Achondzade - Zintiridis (Řec.) ipon, Tsagaanbaatar - Čche Min-ho ipon, Nomura - Albarracin (Arg.) ipon.
 
Ženy - do 48 kg:
Finále:
Taniová (Jap.) - Jossinetová (Fr.) vazari,
o 3. místo: Matijassová (Něm.) - Karagiannopuluová (Řec.) ipon, Feng Kao (Čína) - Dumitruová (Rum.) ipon,
semifinále: Jossinetová - Matijassová na ipon, Taniová - Dumitruová vazari ipon,
čtvrtfinále: Dumitruová - Zemlaová-Krajewská (Pol.) ipon, Taniová - Haddadová (Alž.) ipon, Jossinetová - Feng Kao vazari, Matijassová - Je Kue-Rin (Korea) ipon.

Nomura Tadahiro se raduje. Má zlatou medaili.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz