Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Judista Petřikov: Formu načasuje táta

Pavel Petřikov - Zklamaný český judista Pavel Petřikov poté, co 11. dubna na mistrovství Evropy v Lisabonu prohrál čtvrtfinále s Gruzíncem Nestorem Chergianim. | foto: Martin GregorČTK

30 2008
Až dnes půjdete na procházku kolem Labe a proti vám v tropických třicítkách najednou vyběhne stvoření od hlavy k patě zabalené v pogumovaném obleku, nelekejte se. To jen judista Pavel Petřikov shazuje přebytečná kila.

Do 9. srpna, kdy se v olympijském Pekingu rozvinou tatami, musí zmizet šest kilogramů. "Už to mám vyzkoušené. Poslední dny nemůžu tolik pít a pomůže mi i speciální oblek," směje se dvaadvacetiletý borec, který se v Číně bude prát ve váhové kategorii do 60 kg.

Pavle, spolu s Ježkem jste po osmi letech dalšími českými judisty na olympiádě. Už dorazil stres?
Ještě ne, i když si dobře uvědomuju, že veškerá legrace už skončila. Nervozita možná přijde už ve čtvrtek na letišti anebo až v Pekingu.

Co vás čeká do zahájení soutěže judistů?
Tak předně budu celých sedm dnů poctivě shazovat kila (smích). Pak ještě uvidíme, co se mnou udělají aklimatizace, velká vlhkost vzduchu a časový posun. Každopádně už toho moc nenatrénujeme.

Zmínil jste shazování kil. Nepřemýšlel jste o přestupu o váhovou kategorii výš?
To mi zatím doufám nehrozí (úsměv). Na to ještě nemám silově.

Nepůjdete na slavnostní zahájení her. To vás asi musí hodně mrzet.
A jak! Podle mě to bude naprosto gigantický zážitek, protože Číňani si dají strašně záležet. Bohužel soutěže v judo začínají už den po zahájení, a tak si to všechno prožiju u televize.

A koho byste doporučil za vlajkonoše české výpravy?
To je jasný - desetibojaře Romana Šebrleho.

Máte před soutěží své pravidelné rituály, nebo pověrčivý nejste?
Rituály snad ani ne, ale vezu s sebou jednoho plyšáka, který mě úspěšně provázel celou olympijskou kvalifikací. Od kamarádů a přítelkyně jsem ale také nafasoval nějaké talismany, ty také nemůžou chybět.

Kdyby bylo jen na vás: kterého soupeře byste si vybral do prvního kola?
Když ono tradičně není moc z čeho vybírat (smích). No dobře, na divokou kartu startuje jeden Monačan, schůdnější by mohl být i Australan. Jenže taky můžu chytnout horkého favorita.

Jste zvědav i na další olympijské sporty? Na který byste zašel nejraději?
Chci se dostat na tenis a vidět na vlastní oči hrát Rogera Federera. Taky bych moc rád pronikl na atletický desetiboj a fandil Šebrlemu. Jenže atletický program v Pekingu začíná až 17. srpna a to už budu pryč.

Pavle, teď to nejdůležitější: Máte fazonu?
Copak o to, cítím se dobře. Teď jen formu načasovat přesně na 9. srpna. Budu věřit tátovi, ten mě dovede připravit.

Váš otec je stříbrným medailistou z mistrovství světa 1981. Co on a olympijská horečka?
Táta je v pohodě, žádný tlak nebo nervozita na něm není znát. Ale řekl bych, že moje olympiáda je pro něj velké zadostiučinění, přestože o nějakých konkrétních metách jsme se ještě nebavili.

Opravdu ne? Tak teď máte ideální příležitost říct, s jakým umístěním byste byl spokojen.
Kdybych skončil do sedmého místa, spokojenost by byla veliká. To máme čtyři zápasy.Najdete na iDNES.czmobilní verze