Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Bizarnosti na tatami: Gruzínka kouše a Arabka se bude prát v šátku

Judo, ilustrační snímek | foto: Reuters

30 2012
Olympijský turnaj v judu zažil v pondělí kromě napínavých zápasů také dvě bizarnosti. Vuddžan Šaharkáníové ze Saúdské Arábie povolili, že se může prát v muslimském šátku hidžáb. A řecká reprezentantka Iulietta Bukuvalaová obvinila soupeřku, že kouše.

Historická premiéra judistky ze Saúdské Arábie na olympijském tatami byla ohrožena. Šaharkáníové otec nechtěl dceru do soutěže pustit bez tradičního islámského šátku.

Jenže judistická federace už dříve podmínila její účast tím, že hidžáb kvůli nebezpečí zranění nesmí mít na sobě. Nakonec včak ustoupila a Šaharkáníové šátek povolila.

Judisté oblékají jen kimona a hidžáb je podle federace v rozporu s pravidly. Pro tentokrát však judistická federace udělala výjimku.

Šaharkáníová se má v pátek na londýnských hrách představit v nejtěžší kategorii nad 78 kilogramů.

Konzervativní muslimská země vyslala ženy na hry poprvé v historii, a to ještě po dlouhém váhání. Ve výpravě Saúdské Arábie je ještě jedna atletka.

Ale není to jediný kuriózní příběh z londýnských tatami. Řecká judistka Bukuvalaová obvinila svou kubánskou soupeřku Yurileidys Lupeteyovou-Cobasovou, že ji kousla. Vicemistryně Evropy nakonec prohrála už v prvním kole a soutěž pro ni skončila.

"Kousla mě. Ovšem je na rozhodčích a technické komisi, aby posoudili, zda za to měla být potrestána nebo diskvalifikována," řekla Bukuvalaová řeckým novinářům a ukázala jim otisk zubů na ruce.

Pokud by Lupeteyová dostala za kousnutí přinejmenším varování, řecká judistka by dostala juko a zápas by dospěl do prodloužení.

"Cítím, že jsem byla okradena. Ale co k tomu mohu víc říct, třeba se mýlím. Ať to rozsoudí Bůh," dodala devětadvacetiletá Bukuvalaová, která má letos na kontě vedle stříbra z evropského šampionátu také triumf v Grand Prix v Amsterdamu.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze