Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K boji o centimetry se hodí i boty

4 2000
O s t r a v a - Výškařka Zuzana Hlavoňová je blízko životní chvíle. Právě teď patří ve své disciplíně mezi pět nejlepších na světě. Právě letos ji dopředu tlačí čerstvé vědomí, že přeskočila elitní hranici dvou metrů. Už si prožila pár porážek, už se radovala z úspěchů. Na konci tohoto měsíce jí půjde o olympijskou medaili. Zrovna je na vrcholu. Před Sydney je jí jasné, že může platit: teď, anebo nikdy.

"Vím, že na další olympiádě už se mi nemusí podařit bojovat o medaili," řekla Hlavoňová. "Věřím, že mám na víc než na dva metry." V červnu na Strahově překonala hranici dvou metrů. Ukončila netrpělivé očekávání a zbavila se toku nepříjemných otázek, které jí už začínaly být nepříjemné: kdy to skočíš, kdy už to bude? Od manžela za to dostala slíbených dvě stě růží. Kromě toho získala nový impuls a také přesvědčení, že může dosáhnout ještě výš.

"Možná je škoda, že jsem ty dva metry skočila v začátku sezony," řekla Hlavoňová. "Ale třeba je to tak lepší. Po výkonu vždycky přijde útlum a ten mám za sebou. Věřím, že teď to půjde nahoru." Skočit dva metry může na olympiádě znamenat medaili. Ale vůbec nemusí. V nevyzpytatelném souboji těch nejlepších bude záležet na centimetrech. Možná právě schopnost dostat se dílek nad dva metry rozdělí závodnice na ty šťastné a na ty, co zůstanou těsně pod stupni.

Hlavoňová dělá všechno pro to, aby svůj osobní limit zase o kousek posunula. Přesně dva metry, to je její nejlepší výkon a zároveň národní rekord. "Kdybych si na olympiádě skočila osobák, asi bude medaile.

Chci skočit kolem dvou metrů. A když se podaří český rekord, budu nejšťastnější." Zkuste si odměřit pár centimetrů mezi prsty, ten malý prostor mezi nimi bude mít v Sydney ve výškařské soutěži rozhodující význam. Vliv má každá maličkost.
Třeba boty.

Hlavoňová se v červnu v milánské laboratoři podrobila zkoumání špičkových ortopedů své sponzorské firmy. Změřili jí prsty u nohou, z různých úhlů musela došlapovat na speciální desku. Údaje vložili do počítače a dostali výsledek: tretru, která výškařce přesně kopíruje nohu.

"Sedí perfektně. Předtím mě z bot bolely nohy, musela jsem se z nich pořád vyzouvat. Teď je to přesně podle mých představ," takhle Hlavoňová mluvila po prvním závodě, v němž si novinku vyzkoušela. V neděli při mistrovství republiky družstev v Ostravě skočila 196 centimetrů. To je výška, která by na olympiádě měla bez potíží stačit na postup z kvalifikace. "Chtěla jsem si dokázat, že na takové výšky mám. Byl to dobrý pokus," prohlásila.

Hlavoňová musí všechno podrobně zvažovat. Nemá moc ráda předstartovní ruch, spíš vždycky přijede těsně před závodem. I do Sydney chtěla vyrazit později než zbytek výpravy. Finále její disciplíny je na programu předposlední den olympiády. Chtěla zůstat chvíli doma a dolaďovat formu s trenérem, který do Austrálie nepoletí. Nakonec se na cestu vydá v pátek spolu s ostatními atletickými reprezentanty.

"Doktoři říkali, že bych měla málo času na aklimatizaci. Svaly a koordinace pohybů by se nestačily dát do pořádku,"  vysvětlovala. "Odreaguji se, budu chodit na jiné sporty. Snad z toho nezblbnu."

Zuzana Hlavoňová se vznáší nad laťkou položenou ve výši dvou metrů a překonává český rekord

Autor:


Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz