Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

K medailím má českým olympionikům pomoci i intenzivní světlo

Lukáš Bauer - Lukáš Bauer při štafetě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2009
Lukáš Bauer či Šárka Záhrobská usedají do speciální místnosti, ozářené ostrým světlem o intenzitě 2 000 luxů, a dvě hodiny si tu čtou nebo surfují po internetu.

I tak má na hrách ve Vancouveru vypadat boj českých olympioniků s časovým posunem.

Metodu "bright light", tedy ostrého světla, doporučují pro tento účel nejnovější vědecké studie.

"Ideální je dvouhodinová aplikace navečer. Ostrý světelný tok projde optickým nervem do oblasti hypotalamu, oddálí usnutí a tím i brzké noční probuzení," říká Jaroslav Větvička, šéflékař české výpravy.

Trable s aklimatizací deptaly Čechy na předchozích olympiádách mimo Evropu. Rychlobruslařka Sáblíková běžně trpí nespavostí i týden po příletu do zámoří. Ve Vancouveru bude časový rozdíl oproti Česku -9 hodin, největší od her v Sydney 2000.

"Při zimní olympiádě v Salt Lake City jsem proti nespavosti nasazoval hypnotika, přesto se sportovci první dny po příletu budili ve čtyři ráno," líčí Větvička. "Snížila se tak jejich schopnost regenerace, což odnášel trénink před soutěží."

Zítra doporučí metodu "bright light" zástupcům jednotlivých sportů na semináři pro olympioniky v Praze. "Speciální světla stojí podle velikosti od 40 dolarů výš."

Metodu úspěšně aplikují především ve Skandinávii. "Statistiky tam vykazují vysoké procento depresí a sebevražd v souvislosti s dlouhými polárními nocemi a špatnými světelnými podmínkami. Proto tam teď ve společných domech ruší prádelny a kočárkárny a místo nich vznikají prostory pro aplikaci ostrého světla."

Podle výzkumu amerických psychiatrů má "bright light" pozitivní účinek dokonce na 20 různých diagnóz. Od depresí přes nespavost až po přibírání na váze.

Vědci tak po letech oživili a rozvinuli práci dánského lékaře Finsena o využití léčivého účinku intenzivního světla. Za ni už roku 1903 obdržel Nobelovu cenu.

Češi se na souboj s aklimatizací vybaví před cestou do Vancouveru i lékem biomelatonin, který používají od olympiády v Soulu 1988, a hypnotikem zopitin.

"Také kombinace těchto přípravků odstraňuje noční probouzení. Stačí tři pilulky před spaním," tvrdí Větvička. Při říjnové inspekci ve Vancouveru otestoval účinky zmíněného "mixu" sám na sobě. "A spal jsem perfektně! Probudil jsem se až ráno, poměrně svěží."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze