K odhalení dopingu pomohl trenér

23 2004
Atény - Jen několik hodin poté, co si Justin Gatlin zajistil slávu nečekaným vítězstvím v ostře sledovaném stometrovém sprintu, řekl si v olympijských Aténách o svůj díl popularity i jeho trenér Trevor Graham. Úspěch amerického atleta mu rozvázal jazyk a přiznal, že to byl on, kdo stál za loňským odhalením nového steroidu THG.

Graham se nyní sám představil jako onen záhadný odesilatel injekční stříkačky s látkou, která se do té doby nedala běžnými kontrolními metodami v těle sportovců zjistit. Důkaz adresovaný americké antidopingové laboratoři USADA byl na počátku skandálu, v níž figurují coby klienti obviněné kalifornské laboratoře BALCO špičkoví atleti v čele se sprinterskými esy Marion Jonesovou a Timem Montgomerym.

"Pro mě jako pro trenéra nastal ten pravý čas to udělat. Nelituji, udělal bych to znovu," prohlásil trenér, jenž ještě v prosinci 2002 měl Jonesovou i Montgomeryho v péči. Okamžitě musel čelit otázce, zda by Gatlin získal v Aténách zlato, kdyby aféra nevznikla. "Tehdy jsem nemohl tušit, co se stane. Prostě to nevím," vyhnul se odpovědi.

Vloni v červnu prý jen poslal anonymně substanci k prozkoumání a podepsal se jako "dobře známý trenér atletů", který se dostal k nové účinné droze, již užívají přední závodníci. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, laboratoř MOV v Los
Angeles záhy vyvinula test na zjištění THG a skandál byl na světě.

Ze zneužívání nové látky už byli usvědčeni a na dva roky potrestáni britský mistr Evropy Dwain Chambers a američtí atleti Regina Jacobsová, Kevin Todt, Melissa Priceová a John McEwan. K užívání THG se přiznala i diskvalifikovaná mistryně světa Kelli Whiteová a vyšetřováni jsou další skvělí atleti jako světový rekordman na stovce Montgomery, Chryste Gainesová či další bývalí Grahamovi běžci Alvin Harrison a Michelle Collinsová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz